Fujtajbl v sedačkách MHD. Ukrývají nebezpečné bakterie

Domácí
12. 9. 2017 04:14
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na začátku letošního roku web Metro.co.uk odhalil, že některé linky hromadné dopravy v Londýně nedodržují pravidelné čištění čalouněných sedaček. Společnost Bissell provedla namátkové kontroly a zjistila, že se v sedačkách vyskytují nebezpečné bakterie. Informaci uvedl web Metro.co.uk.

Každý den lidé cestují městskou hromadnou dopravou a všichni spoléhají na to, že jsou linky pravidelně čištěny a cestujícím tak nehrozí žádné onemocnění. Nicméně v Londýně narazili na tvrdou realitu. Některé čalouněné sedačky neviděly šampon snad celé věky.

Tamní společnost na čištění koberců Bissell se jednoho dne vydala na průzkum a během cesty metrem pracovníci odebrali vzorky z látkových sedaček. Když se dozvěděli výsledky, nestačili se divit. Výzkum odhalil přítomnost bakterií typu E. coli. Ta se nachází zejména v lidských a zvířecích exkrementech. A nyní také v londýnském metru na sedadlech. "Je velmi znepokojující, že jsme v sedačkách objevili bakterii E coli," uvedla expertka na hygienu Lisa Ackerleyová.

Jiné vzorky, odebrané z dveřních prostorů a držadel, odhalily zase přítomnost bakterií způsobujících například salmonelu. Jak se takové bakterie mohou dostat do hromadné dopravy? Podle odborníků jednoduše. Stačí, když si některý z cestujících po toaletě neumyje ruce nebo si s sebou přivede domácího mazlíčka, který svou potřebu během cesty neudrží.

K problematice se vyjádřil ředitel londýnského metra Nigel Holness. "Jsme odhodláni poskytovat v londýnské dopravní síti lepší služby. Každá linka má nyní přísnější plán čištění a to jak pro interiér, tak i pro exteriér vlaků. Chceme našim zákazníkům zajistit příjemné prostředí," uvedl.

V Praze čalouněné sedačky prohrály

Před lety se i v Praze řešila otázka, jak na čalouněné sedačky v MHD, které jsou na čištění velmi náročné a také finančně nákladné. Z hygienických důvodů proto látková sedadla postupně mizí a nahrazují je z velké části koženková, dřevěná nebo plastová. Pro údržbu jsou mnohem lepší variantou.

Podle tiskové mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové jsou postupy čištění pečlivé a jejich kontroly jsou přísné. "Co se týče autobusů, zajišťuje čištění jejich interiérů externí firma. Základní odstranění velkých nečistot zajišťují řidiči během služby. Denní úklid v rozsahu luxování a otření zádržných tyčí a otření okenních parapetů od prachu se provádí jednou za dva až tři dny. Následně se pak uklízí v měsíčních intervalech střídavě v rozsahu střední úklid a velký úklid. Po každém středním a velkém úklidu se provádí kontrola a přejímka vozu od externí firmy," vysvětlila. 

U tramvají zajišťuje veškerý úklid rovněž externí firma, která má na starosti i odstranění graffiti a doplňování suchého písku do sypačů. Úklid je podle Řehkové rozdělen na noční (malý úklid) a velký úklid, tedy generální úklid vozu včetně mytí karoserie zvenku. Poté se kvalita čistoty kontroluje namátkově. Řehková na závěr dodala, že podobný případ, který se odehrál v Británii, se u nás naštěstí nikdy neobjevil.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ