<span>Gripeny šly</span> v Pobaltí poprvé do ostré akce

Domácí
22. 5. 2009 10:20
Čeští piloti v Litvě poprvé zasahovali v ostré akci.
Čeští piloti v Litvě poprvé zasahovali v ostré akci.

Čeští piloti v Litvě poprvé zasahovali v ostré akci.Budovou hotovosti letiště Šiauliai v Litvě se ve čtvrtek v půl šesté večer rozezněla siréna oznamující ostrý vzlet českých letounů.

Piloti major Roman Svoboda a nadporučík Jiří Čermák již v jedenácté minutě po vyhlášení signálu k ostrému hotovostnímu startu A-Scramble odlepili svá letadla ze vzletové
a přistávací dráhy. Cílem jejich zásahu byl letoun, který na jižní hranici Litvy s Ruskou federací narušil bezletové příhraniční pásmo široké osm námořních mil.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE 

Za dalších devět minut piloti navázali vizuální kontakt s vrtulovým letounem nesoucím německou imatrikulaci. Piloti se neúspěšně snažili napojit na mezinárodní nouzovou frekvenci. Proto jim Středisko řízení a uvědomování (CRC - Controling and Reporting Centre) v Karmelavě nařídilo přiblížit se ke sledovanému letadlu natolik, aby bylo možné zjistit, zda nedošlo na jeho palubě k nestandardní situaci.

ČTĚTE TAKÉ: Čeští piloti začali střežit nebe nad Pobaltím

Poté, co byla tato možnost vyloučena, byl následně let monitorován až do přistání na letišti poblíž přímořského města Klaipeda. Šetření narušení bezletové zóny tímto civilním letounem bude podstoupeno litevskému Úřadu pro civilní letectví.

Foto: army.cz

Autor: - red -

Další čtení

ilustrační foto

Odmítač očkování i covidu může dostat tři roky. U soudu je drzý, trvá na "pravdě"

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Před pěti lety otrávili Bečvu. Podle rybářů není stále v kondici, nikoho nepotrestali

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Účet za bitcoinovou aféru? Ministerstvo kupcům vyplatilo zatím 44 milionů

Domácí
18. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ