Havel bude mít ulice i náměstí. Přejmenování letiště má podporu

Domácí
21. 12. 2011 18:00
Vděčnost exprezidentovi zatím vyjadřují lidé jen improvizovaně, brzy jeho jméno ponesou i četné ulice a náměstí.
Vděčnost exprezidentovi zatím vyjadřují lidé jen improvizovaně, brzy jeho jméno ponesou i četné ulice a náměstí.

Po zesnulém bývalém prezidentovi Václavu Havlovi se již chystají pojmenovat ulice, náměstí či alespoň veřejné budovy města a městečka po celé republice. Za přejmenování pražského ruzyňského letiště se již zasazují významné osobnosti a mají také podporu vedení hlavního města. Naopak třeba v ústí nad Labem návrh na zvěčnění Havlova jména v názvu ulice zatím narazil.

Pojmenovat po Havlovi některou z ulic či jiné veřejné prostranství se samozřejmě nabízí hlavně v Praze, kde bývalý prezident především působil a kde prožil většinu svého života. "Bude se tím co nejdříve zabývat místopisná komise," řekl novinářům náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle něj je ale problém, že všechny ulice a prostranství v centru města už své jméno mají a lidé, kteří v nich žijí, by si museli hromadně měnit adresu.

Jasno o výběru ulice mají naopak lidovci. "Z historie víme, že Revoluční ulice změnila své jméno už několikrát. Název Revoluční si nese od února roku 1919 jako připomínku událostí dne 28. října 1918. Jenže to už dnes ví málokdo a název Revoluční vyvolává různé konotace. Proto si myslíme, že právě tato ulice by mohla s hrdostí nést jméno Václava Havla," uvedli v tiskové zprávě předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda Pavel Svoboda.

Letiště má šanci

Bez šance není ani návrh, aby bylo po Havlovi pojmenováno v metropoli ruzyňské letiště. Požaduje to petice, kterou inicioval režisér a producent Fero Fenič. Podle Feniče dosud název letiště připomíná spíše jméno známé pražské věznice, kde byl v době komunistické totality vězněn i Havel. Přejmenování letiště má tak symbolizovat právě exprezidentovu cestu z vězení až na Pražský hrad. Pod výzvu se kromě něj podepsaly další osobnosti kulturního a veřejného života. Dokument nese podpisy herce Jiřího Bartošky, režiséra Jaroslava Brabce, spisovatelky Terezy Brdečkové, bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dalších lidí.

Přejmenování letiště by podle pražského primátora Bohuslava Svobody "určitě podpořila" i rada města. Poslední slovo ovšem nebude mít hlavní město, ale stát, jemuž letiště patří. "Pan prezident Havel patří mezi nejvýraznější osobnosti českého politického a společenského života posledních sta let, takže například úvaha pojmenovat po něm letiště je jedna z možných," uvedl k tomu premiér Petr Nečas. Podle něho se však musí vycházet také z přání rodiny a pozůstalých, proto jsou podobné úvahy předčasné

Ústí: ODS Havlovu ulici zatím nechce

Naopak neúspěšný byl se svým návrhem přejmenovat Kostelní náměstí v centru města po Václavu Havlovi primátor Ústí nad Labem Vít Mandík (ČSSD). Radní za ODS totiž neschválili zařazení bodu do programu jednání městské rady. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) uvedl, že se to nyní zdá občanským demokratům jako populistické. O návrhu na přejmenování rozhodnou případně zastupitelé na svém březnovém zasedání. "Pokud takový návrh padne v době, kdy nebude zavdávat příčinu domnívat se, že se nejedná o čistý populismus, budeme o něm zcela seriózně jednat. Nyní to, vzhledem výše uvedenému, nepovažujeme za důstojné pana Havla," vysvětlil náměstek primátora.

Nové ulice i nedostavěná knihovna

Z dalších velkých měst uvažují o místopisném využití Havlova jména například v Hradci Králové. "Osobně budu usilovat o to, aby se po Václavu Havlovi jmenovalo náměstí Svobody," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink.

Záměr pojmenovat po zesnulém exprezidentovi některou zatím neurčenou ulici již deklarovali v Litoměřicích, Frýdku-Místku či Českém Těšíně. Pozadu nezůstávají ani menší obce. Patří mezi ně namátkou Miletín a Vysoké Veselí na Jičínsku. Využít chtějí některou z nových ulic, která ještě žádné jméno nenese. 

Severočeský Děčín chce po Havlovi pojmenovat novou knihovnu. O souhlas žádá jeho ženu Dagmar Havlovou. Název pro rozestavěnou knihovnu navrhli radní na svém mimořádném úterním zasedání. "Radní zvažovali, jak uctít památku Václava Havla. Myslíme si, že pojmenovat po něm nově vznikající knihovnu je lepší než nějakou ulici v okrajové části města," vysvětlila mluvčí města Markéta Lakomá. Budova knihovny má být otevřena příští rok v červnu.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ