Holky z genderu aneb Kdo jsou české feministky?

Domácí
28. 10. 2018 05:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Před pár týdny podaly trestní oznámení na kněze Petra Piťhu za jeho kázání v katedrále sv. Víta, loni zase vedly boj s Jiřím Žáčkem o jeho dětskou básničku, podle níž jsou holky na světě, aby z nich jednou byly maminky. Co ale dělají, když zrovna neprovokují? Kdo jsou a co skutečně chtějí české feministky? A kdo je platí?

Jeden z herců globálně veleúspěšné filmové série o superhrdinech Avengers minulý týden prohlásil, že příští Captain America, kultovní vylepšený voják z období 2. světové války, by mohl být černoch nebo žena. Bylo to jen pár dní poté, kdy se známé hollywoodské herečky jako Keira Knightley nebo Kristen Bell pustily do boje proti klasickým pohádkám od Disneyho. Důvod? Jsou prý sexistické, šovinistické a rasistické. Znáte to - Popelku zachrání před jejím údělem muž, princ zase nepožádá o svolení a svévolně políbí spící Sněhurku místo toho, aby ji nechal dlít v kómatu do konce věků. Herečky proto chtějí, aby pohádky více odpovídaly moderním ženám.

Puritánství, politická korektnost a tažení ženské lobby v posledních letech skutečně změnily západní svět k nepoznání. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Formule 1 ruší tradiční grid girls, tedy holky na startu. Americká či německá miss se nově obejde bez promenády v plavkách. V Rakousku či Kanadě se zase po tlaku feministek měnily hymny na genderově neutrální. A příklad ze všech největší: Je to rok, co se v Americe spustila lavina pod názvem MeToo, která postupně zasáhla celý svět a dnes se často začíná obracet proti svým tvůrkyním a bohužel i proti skutečným obětem sexuálního násilí.

Nemusíme však chodit daleko, i Česko už má s novodobými sufražetkami svých zkušeností dost. Před pár lety rozvířily aktivistky debatu nad zaváděním toalet pro transgender osoby. Loni zase spustily povyk kvůli tomu, že si básník Jiří Žáček ve své dětské říkance dovolil mluvit o tom, že z malých holčiček jednou budou maminky. A letos vedly boj s rektorem Masarykovy univerzity v Brně Milulášem Bekem, protože si dovolil ohlásit, že pro malý zájem skončí kontroverzní obor genderová studia. Naposledy o sobě daly vědět začátkem října, když podaly trestní oznámení na katolického kněze a bývalého ministra školství Petra Piťhu za jeho kázání (nutno říct, že skutečně absurdní) proti takzvané Istanbulské úmluvě. Nevadí oficiálním představitelkám tuzemské ženské lobby, že je o nich slyšet jen při podobných excesech? "Ne, jsme rádi za každou aktivitu, která upozorní a vyvolá diskuzi ohledně problémů žen," říká TÝDNU Diana Gregorová z České ženské lobby, vlajkové lodi feministek u nás.

Obálka připravovaného čísla časopisu TÝDEN.Vila v Nuslích

Pokud odhlédneme od prvoplánových provokací, které navíc často zveličí velký mediální zájem, kdo jsou vlastně české feministky? Odpověď nám do značné míry dá hezká vila stojící v ústraní pražských Nuslí, pár set metrů od rušného náměstí Bratří Synků. U zvonků tu vedle sebe visí cedulky hned čtyř ženských organizací - Profem, Fórum 50, APERIO a České ženské lobby.

Právě poslední jmenovaná, Česká ženská lobby, zastřešuje 35 proženských organizací v Česku. A je tedy jakýmsi jádrem feminismu u nás. Organizace, která je tuzemskou buňkou Evropské ženské lobby, si klade za cíl přenášet problémy žen na politickou úroveň. Mezi její nejznámější členy patří již zmiňovaném Fórum 50 (snaží se o vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích), Gender Studies (šíří informace související s gender problematikou), sociální a ekologické hnutí NESEHNUTÍ nebo Konsent (věnuje se prevenci znásilnění).

* Kolik peněz dostávají gender neziskovky ze státního rozpočtu?

* Co jsou jejich hlavní cíle a o jaké téma vedou v posledních letech největší bitvu?

VÍCE SE DOČTETE V PŘIPRAVOVANÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYJDE V PONDĚLÍ 29. KVĚTNA 2018. 

Autor: Eva Střihavková, Filip NachtmannFoto: ČTK , ČTK/Peška Stanislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ