Kauza Studénka: firma na mostě dělala bez smlouvy, tvrdí svědek

Domácí
9. 11. 2011 13:28
Během ohromné železniční nehody přišlo o život osm lidí a téměř sto cestujících utrpělo zranění.
Během ohromné železniční nehody přišlo o život osm lidí a téměř sto cestujících utrpělo zranění.

Bývalý náměstek technického ředitele společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava Jiří Strýček řekl u soudu zabývajícího se železničním neštěstím ve Studénce, že firma neměla se svým dodavatelem, společností Bögl & Krýsl, podepsanou smlouvu. Tato firma pro ODS-DSO zajišťovala zásadní práce, například posunování konstrukce mostu. Most při rekonstrukci 8. srpna 2008 spadl a narazil do něj vlak, o život kvůli tomu přišlo osm lidí a skoro stovka utrpěla zranění.

Strýček řekl, že měl na starosti vyhotovení smlouvy, kterou poslal k podpisu manažerovi společnosti Bögl & Krýsl Oldřichu Magnuskovi. Ten je jedním z obžalovaných. "Smlouvu nikdo nepřipomínkoval ani ji nevrátili podepsanou. Když jsem to urgoval, pan Magnusek říkal, že má hodně práce a že to ještě nestihl," řekl Strýček. Doplnil, že se pak obrátil na svého nadřízeného, ať to urguje.

Magnusek už dříve u soudu řekl, že běžně stačilo smlouvu uzavřít ústně a že rozsah prací i platební podmínky dohodnuty byly.

Investorem stavby byl Moravskoslezský kraj. Společnost ODS-DSO (dnešní Eurovia), která vyhrála výběrové řízení na dodavatele, se ve smlouvě s krajem zavázala, že většinu prací provede sama. Objem subdodávek přitom neměl přesáhnout 1,9 procenta hodnoty celé zakázky a subdodávky se měly týkat pouze instalace dopravního značení a výsadby zeleně.
To tento týden u soudu potvrdil bývalý šéf investičního odboru krajského úřadu Tomáš Puff.

Ten se prý o účasti subdodavatelské firmy Bögl & Krýsl na stavbě dozvěděl až den po neštěstí na základě antedatovaného dopisu, který podle něj měl legalizovat činnost společnosti Bögl & Krýsl na stavbě. "Když jsem si všiml, že tam je dva měsíce staré datum, informoval jsem o všem policii. Dopis jsem jim předal," dodal Puff.

Právní zástupce společnosti Bögl a Krýsl Radek Ondruš odpovídá na dotazy novinářů.Obžalováno je celkem deset lidí, a to z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozí tři až deset let vězení. Mezi obžalovanými jsou tři pracovníci společnosti ODS-DSO, pět zaměstnanců firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a podnikatel, který pro subdodavatele pracoval.

Senát novojičínského okresního soudu se případem zabývá od 20. června. Z kapacitních důvodů využívá největší jednací síň Krajského soudu v Ostravě. Řada odborníků před senátem poukázala na chyby, kterých se stavbaři dopustili. Na řadu chyb upozornila i policie. Ty pak podle ní ve vzájemném souběhu vedly ke zřícení mostu do kolejiště.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ