Lobbistova nehoda
Jak mohli nechat Janouška odkráčet domů? diví se policista
28.03.2012 17:42
Postup pražských policistů po páteční nehodě lobbisty Romana Janouška udivil některé přispěvatele diskusního fóra webu Policista.cz. Část z nich také vyjádřila podporu šéfovi pražské policie Martinu Vondráškovi, kterého policejní prezident Petr Lessy v souvislosti s kauzou vyzval k rezignaci. Někteří z přispěvatelů však naznačují, že kritizovaný postup je v Praze běžný.
Lessy v úterý uvedl, že policisté vyšetřující incident, jenž skončil těžkým zraněním jedenapadesátileté ženy, měli Janouška na místě zadržet. To se nestalo a lobbista byl po několika hodinách propuštěn. Policisté také podle Lessyho neměli Janouškovi dovolit manipulovat s telefonem nebo ho vyslýchat v době, kdy byl zřejmě ještě opilý. Podle dřívějšího sdělení nadýchal přes 2,2 promile alkoholu.
"Už teď vidím, kolik lidí mi po tom, co nadýchají 1,1 promile, nikomu nic neudělají ani nikoho přímo neohrozí, a já jim budu rozmontovávat mobil, brát tkaničky a podobný nesmysly, tuhle kauzu připomenou," povzdechl si v pondělí autor diskusního vlákna vystupující pod jménem Martin1. "Pokud má někdo 2,2 promile, asi těžko mu lékař do zprávy dá, že je schopen úkonů ihned. Pakliže ne, je přece běžný postup cela na oddělení, případně CPZ (cela předběžného zadržení), do doby, kdy schopen je. (...) Nikým nerušené telefonování z místa činu - to je proboha co?" ptá se Martin1.
Přispěvatel vystupující pod přezdívkou Andras uvedl, že opilí lidé se většinou považují za schopné výslechu, pokud mají do jednoho promile alkoholu. V opačném případě prý putují na záchytnou stanici. Chování policistů k Janouškovi podle něj nemá obdoby. "Je to ostuda," napsal Andras v pondělí.
Podobně se vyjádřil i Gustav-zeleny. "Za těch pár let, co sloužím, jsem již odchytl několik desítek podnapilých řidičů. V případě nadýchání více než jednoho promile to u nás (v jednom z největších měst) automaticky chodí tak, že řidič je zadržen, putuje na záchytku, a když je pak řidič na záchytce vyspinkaný do střízliva, teprve potom na oddělení může podávat vysvětlení a podrobovat se dalším úkonům. (...) Vůbec mi tedy není jasné, jak mohl pan J. podávat vysvětlení se 2,2 promile v krvi a hned pak si odkráčet domů," uvedl.
Podpora Vondráškovi
Martin1 nebo Andras vyjádřili svou podporu Vondráškovi. Martin1 uvedl, že Vondráškovi nechybí iniciativa, relativně pokrokové myšlení a dokáže se zastat svých lidí. "To pak můžeme mít ve vedení sebelepšího člověka, ale když pokaždé bude skládat funkci díky ignorantským podřízeným, bude jen o náhodě, jak dlouho se ve funkci udrží. A to je pro mě absurdní," uvedl.
"Jedná i s řadovými policisty jako se sobě rovnými... Je to člověk inovativní, pracovitý a podle mého názoru i čestný. A já také nevidím jediný důvod k tomu, aby nesl osobní zodpovědnost za každý jednotlivý zákrok policistů," napsal Andras.
Jiného názoru je přispěvatel Catani. "(Vondrášek) je plně odpovědný za to, že ti policisté, co slouží na ulicích, nemají dostatečný výcvik, nemají dostatečné znalosti, mají strach jednat a měřit všem stejně. Je zodpovědný za to, že u policie slouží lidé, co zde nemají co dělat a minuli se povoláním. Má pod sebou lidi, za které odpovídá," uvedl Catani.
Někteří z přispěvatelů vedle toho tvrdí, že v Praze je nezadržení opilých řidičů běžnou praxí. "To nařízení nebo jakási dohoda existuje! Ale ne na papíře, pouze ústně :-)! A sice že hlídky, co předávají řidiče pražské dopravce (nehodovce), tak jej nesmí zadržet!!! (...) Takto, jako s Janouškem, se postupuje skoro pokaždé a jen tento případ na toto ukázal," napsal jeden z přispěvatelů. "Na ODN (oddělení dopravních nehod) Praha je tohle opravdu běžný postup," reagoval Martin1.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.