Kauza ProMoPro: Müller si má odpykat skoro sedm let vězení

Domácí
23. 9. 2015 11:07
Vlajka České republiky a Evropské unie (ilustrační foto).
Vlajka České republiky a Evropské unie (ilustrační foto).

V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví Evropské unie firmou ProMoPro uznal pražský městský soud vinným dalšího podnikatele. Za praní špinavých peněz nepravomocně uložil Radkovi Müllerovi šest let a devět měsíců vězení. Zároveň mu na sedm let zakázal činnost v soukromém podnikání.

Soud už v červnu potrestal v kauze ProMoPro sedm obžalovaných podnikatelů, přičemž šest z nich dostalo nepodmíněné tresty, a to od pěti do devíti let odnětí svobody. Nejpřísnější verdikt si tehdy vyslechli někdejší jednatel ProMoPra Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 milionů musí Česká republika vymáhat v civilním řízení.

ProMoPro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně úřadu předkládali k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní obžalovaní podnikatelé pak prý nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tak, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté částky vybírali v hotovosti.

Müller, jehož případ soudní senát vyloučil k samostatnému projednání, podle obžaloby po předchozí dohodě s Maxou od října 2008 do prosince 2009 vystavoval faktury za své firmy StavBand a Commercia s cílem vyvést dále finanční prostředky pocházející z trestné činnosti, navodit zdání legálnosti prováděných převodů peněz a simulovat provedení subdodávek pro objednatele společnosti NWDC na zakázce předsednictví České republiky v Radě EU. Podle státního zástupce přitom Müllerovi bylo zcela zřejmé, že takto účtované subdodávky ve skutečnosti vůbec provedeny nebyly.

V kauze ProMoPro čelila obvinění i trojice státních úředníků ze sekce pro předsednictví. Soud je nepravomocně osvobodil a označil je za "obětní beránky".

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ