Poslanec David Rath už tři a půl měsíce na vlastní kůži zakouší, jak to chodí ve vazební cele. A protože to prý připomíná torturu, rozhodl se sepsat návrh zákona, který by podmínky pro obyvatele věznic zlepšil, podle stíhaného zákonodárce zlidštil. Co na Rathovy nápady říká náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS)? A co obsahuje návrh, který souběžně s Rathem nachystala vláda? I na to Volák odpovídal v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Kdy budete mít hotový návrh týkající se podmínek ve věznicích?
Jde o dva zákony, o novelu zákona o výkonu trestu a novelu zákona o výkonu vazby. Teď jsou oba návrhy ve vnějším připomínkovém řízení. Jakmile k nim vypořádáme připomínky ostatních rezortů, půjdou do vlády a pak teprve do parlamentu. Takže je před námi ještě kus dlouhé legislativní cesty. Řádově jde o týdny až měsíce.
Jaké změny mají obě novely přinést?
Předně jde o vyvážení práv mezi odsouzenými a obviněnými. Obviněným by některá práva měla být přidána, u odsouzených naopak uvažujeme o určité redukci. Následně se také zlepšuje a specifikuje vymáhání pohledávek v souvislosti s výkonem trestu a vazby. Upravuje se umísťování odsouzených a obviněných. A napravuje se to, aby bylo kázeňské řízení přezkoumatelné ve správním soudnictví. To jsou takové základy.
David Rath například chce, aby mohli vězni chodit ve svém oblečení, za příplatek si kupovat lepší jídlo nebo aby se mohli častěji sprchovat teplou vodou. Co na tyto návrhy říkáte?
Podotýkám, že jako ministerstvo spravedlnosti jsme žádný návrh od Davida Ratha neobdrželi, nečetl jsem ho a nevím, co je jeho obsahem. Pokud se však ke mně dostane, budeme se mu každopádně věnovat. Rozhodně ho nehodíme do koše. Neříkám, že budeme a priori všemu vyhovovat, ale každopádně se s tím seznámíme.
Přesto, obsahují i vaše novely podobné snahy o zlepšení životních podmínek ve věznicích?
Novela zákona o výkonu vazby přináší některé úlevy právě vazebně stíhaným, ať už je to úprava návštěv, balíčků či telefonování. To je to vyvážení práv. Přece jen ve vazbě je třeba ctít presumpci neviny. Listina základních práv a svobod říká jasně, na koho lze hledět jako na vinného: až teprve právní mocí odsuzujícího rozsudku a to obvinění nejsou.
Zmínil jste změny v telefonování. Znamená to, že by mohly být povoleny vlastní mobilní telefony (Rath navrhuje, aby bylo pod dohledem vězeňské služby dovoleno používat vlastní mobilní telefony - pozn. red.)?
Ne, vůbec, v žádném případě. Naopak my rozšiřujeme možnosti odsouzených i obviněných si zavolat, ale vše pod dozorem a kontrolou věznice a vězeňské služby.
A co říkáte na Rathův nápad, že by si mohli vězni něco připlácet, třeba na lepší stravu?
Ne, o žádných nadstandardech vůbec neuvažujeme. Před zákonem jsou si všichni rovni, takže musí mít ty možnosti všichni. Otázka je jejich využití, i dnes si může někdo objednat denní tisk a není to žádný nadstandard, záleží jen na tom, kdo to využije. To znamená: dáme možnosti, ale žádné nadstandardy nebudou.
Takže aby si někdo připlácel za to, že se bude moci častěji osprchovat teplou vodou nebo dostane lepší jídlo, není podle vás reálné?
Ne, všichni musí mít stejné možnosti. Před zákonem si musí být všichni rovni. Je otázka možností, ale žádné nadstandardy, žádná VIP nebo něco podobného neexistuje.
Vláda šetří. Kde chcete vzít na vylepšení podmínek ve věznicích peníze?
Pozor, tyto úpravy nevyžadují žádné investice, nemají nárok na státní rozpočet. To je pouze úprava pravidel.