Za červencový propad tunelu Blanka na zahradě ministerstva kultury pravděpodobně mohou spodní vody. Naznačují to první výsledky průzkumných vrtů, které si nechali udělat vyšetřovatelé. Informovala o tom sobotní MF Dnes.
Podle deníku narazila sonda pod závalem na vodu už 13. července, což znamená, že tam musela být voda ještě předtím, než se provalil strop a zavalil bagristu.
Práce na tunelu Blanka byly v místě propadu zastaveny a odborníci zkoumají, zda za nehodou stála špatná projektová dokumentace či postup stavební společnosti Metrostav. Teď se situace trochu mění - spodní voda je nový prvek, který souvislosti propadu a odpovědnost za něj poněkud mění.
Praha před pár dny schválila harmonogram úkolů, které navazují na propad tunelu. Do 13. srpna chce například analýzu možného vypovězení smlouvy s Metrostavem a možného uplatnění sankcí vůči tomuto dodavateli stavby, jak řekl pražský primátor Pavel Bém. Bude to ale zřejmě komplikované.
"Myslím, že Metrostav nikdo nahradit nemůže," tvrdí ale zástupce vedoucího katedry dopravního stavitelství Fakulty stavební VÚB-TU Ostrava Jiří Tichý. "Pokud by se měl splnit termín, není v České republice firma, která by byla schopná v termínu a požadované kvalitě dokončit stavbu tak, jak by dokončená být měla," soudí rovněž docent z katedry silničních staveb Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze František Luxemburk.
Tunel se propadl na zahradě ministerstva kultury v Praze 6 a vznikl tak kráter. Podobné dvě havárie se již dříve staly při stavbě Blanky také v parku Stromovka.