Klaus pozdravil ČSSD, ta ho volit nebude
24.03.2007 11:04 Aktualizováno 24.03. 13:55
Delegáti sociální demokracie schválili usnesení vyzývající poslance a senátory strany, aby nevolili Klause v příštích prezidentských volbách. Stalo se to hodinu poté, co prezident Václav Klaus poslal ČSSD zdravici a pogratuloval Jiřímu Paroubkovi ke znovuzvolení. Nejsilnější opoziční strana také vyjádřila ochotu poslat do souboje se současným prezidentem vlastního kandidáta. Kdo to bude, ale zatím neví. Rezoluce o prezidentské volbě nebyla přijata jednomyslně, byly i hlasy proti.
Prezident Václav Klaus prostřednictvím svého kancléře Jiřího Weigla vzkázal, že sociální demokracie i v nynější opoziční roli nese významnou spoluzodpovědnost za vývoj České republiky. Weigl během sobotního vystoupení také vyřídil gratulaci hlavy státu ke znovuzvolení Jiřího Paroubka do čela strany. Páteční kritiku šéfa ČSSD nechal hradní kancléř bez komentáře.
Klaus ve své zdravici uvedl, že sociální demokracie je nejstarší demokratickou stranou v Česku a její sjezd je významnou událostí pro celou zemi. Soudí, že i když se Paroubkova strana po loňských volbách dostala po osmi letech u moci do opozice, nadále má velkou odpovědnost za prosperitu i mezinárodní postavení republiky. Politika je často tvrdá, ale její aktéři by si měli být vědomi toho, že je to především služba ve prospěch celku, zdůraznil prezident.
ČR si zaslouží lepšího prezidenta
Paroubek ve svém pátečním projevu prohlásil, že Klaus je obratný populista, ideologický dogmatik a nemoderní politik, který by už v příštím roce neměl vykonávat nejvyšší ústavní funkci. Česká republika si podle podle něj zaslouží lepšího prezidenta. Rezoluce, kterou ČSSD přijala, ale neznamená, že by Klaus nemohl získal žádný hlas socialistů. Volba prezidenta je totiž tajná, a i Klaus se před čtyřmi roky dostal do čela státu podle všeho i díky podpoře ze všech parlamentních stran, přestože byl kandidátem jen ODS.
Paroubek pozval Klause do Brna jako čestného hosta, prezident se ale omluvil, protože vede českou delegaci na summit EU do Berlína. Předseda socialistů také řekl, že ČSSD nebude prosazovat vůči vládní trojkoalici občanských demokratů, lidovců a zelených nulovou toleranci, ale její chystané "asociální" reformy nepodpoří.
ČSSD s komunisty - ano nebo ne?
Klausova zdravice v sobotu zahájila druhý den sjezdu ČSSD. Kromě Weigla vystoupili například zástupci hasičů, důchodců či šéf odborové centrály Milan Štěch. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová uvedla, že členové její sdružení mají stále obavy z možného návratu komunistů k moci. Apelovala na sociální demokraty, že případný "nový Únor 1948" by nejvíce poškodil právě jejich stranu.
Na příkladu sociálnědemokraktického politika Bohumila Laušmana, který zemřel v komunistickém vězení, vyjádřila přání, aby ČSSD byla nadále oddána demokracii a republice. "Věřím, že i kruté osudy vašich straníků jsou dostatečným mementem pro vaše kroky v současnosti a budoucnosti a zavazujícím imperativem," řekla Kavalírová. Paroubek se přitom nikdy netajil tím, že kdyby to bylo možné, ČSSD by vládla s podporou komunistické strany.
Po projevech hostů delegáti budou diskutovat o modernizaci strany, odpoledne začnou volit místopředsedy a rozhodovat o změně stanov. Čeká se, že jednání se už tradičně protáhne dlouho do noci. Už v pátek sociální demokraté znovu zvolili svým předsedou Paroubka, který neměl soupeře a získal 60 procent hlasů. Slabší výsledek Paroubek vysvětlil odchodem Miloše Zemana ze strany a sporem s advokátem Zdeňkem Altnerem.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.