Klientka Tomi Tour: Cesta na letiště se zvrhla v honičku
23.07.2009 08:00 Rozhovor
Delegátka Tomi Tour Aneta Sopperová se desítkám českých turistů postarala o zážitek na celý život. Po krachu cestovní kanceláře vymáhala na lidech uvězněných v autobusu třicet eur. Vyhrožovala jim vysazením v turecké pustině. "Stále jen opakovala, že ji naše problémy nezajímají," říká Veronika R., která cestovala v jednom z autobusů.
Jak se k vám delegátka chovala během celého pobytu?
První setkání bylo jen informativní, o hotelu a zájezdech, které si můžeme přikoupit. Na hotelovou nástěnku o ní někdo napsal, že "stojí za hovno," ale tehdy jsme se tomu smáli. V Turecku jsem byla s maminkou a sedmiletým bratrem, který dostal čtyřicítky horečky, takže ho museli převézt do nemocnice. Maminka jela s ním a měla všechny doklady a letenky u sebe. Nevěděla jsem, jestli bratra do odletu pustí ani kde nemocnice je, tak jsem šla za delegátkou.
ČTĚTE TAKÉ: Policie si posvítí na delegátku-vyděračku z Tomi Tour
Co vám poradila?
Řekla mi, že nic z toho není její problém, že chce jen vědět, kdo poletí zpátky. Naštěstí mi pomohl jeden zaměstnanec hotelu a bratra navíc pustili z nemocnice před odletem.
Jak probíhala vaše cesta na letiště?
Letadlo startovalo o půlnoci, na letišti jsme měli být dvě hodiny předem. Sraz před hotelem jsme měli ve čtvrt na deset večer, takže na cestu na letiště zbývalo 45 minut. Před hotelem už čekaly dva autobusy, ale naše delegátka přišla o půl hodiny později. Řekla nám: "Tomi Tour má pozastavenou činnost, podrobnosti vám řeknu po cestě." Nastoupila do stříbrného mercedesu k šéfovi turecké transportní společnosti.
Takže jste nastoupili do autobusu a vyrazili na letiště. Co se dělo dál?
Jeli jsme asi patnáct nebo dvacet kilometrů, potom delegátka s tureckým bossem zastavili na benzinové pumpě. Přišli nám do autobusu oznámit, že Tomi sice zaplatila letadlo, ale ne transfer na letiště. "Kdo nezaplatí třicet eur, ten nepoletí," oznámila nám.
Jak zareagovali lidé v autobuse?
Měli strach, venku už byla tma. Všichni začali hledat po kapsách peníze. Někteří lidé utratili v poslední den všechny zbylé peníze, takže u sebe neměli vůbec nic. Před námi plakaly paní, které neměly ani euro. Naštěstí jim půjčili dva pánové s tím, že si vyměnili adresy, aby jim peníze vrátily. My jsme daly s maminkou dohromady 80 eur, 10 eur nám půjčili známí.
Vzbouřil se někdo?
Ano, lidé nechtěli platit peníze bez potvrzení. Sopperová nám řekla, že nám potvrzení dá až na letišti. Lidé logicky namítali, že by pak po nich mohla chtít peníze dvakrát. Takže z našeho autobusu nezaplatil okamžitě nikdo. Delegátka ale trvala na tom, že autobus nepojede, dokud nezaplatí všichni nebo dokud nevystoupí ti, kteří peníze nemají. S maminkou jsme ji prosili na kolenou. Lidé měli strach, malé děti brečely, některé vyčerpáním zvracely.
Jak se vám podařilo dostat se na letiště? Delegátka přebíhala mezi dvěma autobusy. Ve chvíli, kdy jsme se s autobusem znovu rozjeli, skočila s tureckým bossem do mercedesu a vyrazili za námi. Znovu nám zahradili cestu, vtrhli do autobusu a znovu vyhrožovali, že se domů nedostaneme. Tohle všechno se opakovalo třikrát. Při třetím násilném zastavení sebral turecký šéf klíčky našemu řidiči a vypnul klimatizaci.
Co se dělo dál?
Po deseti minutách už bylo v autobuse nedýchatelno. Lidé byli vyděšení, děti brečely, za okny tma a pustina. Jedna slečna z horka a stresu omdlela a my jsme se ji pokoušeli křísit. Prosili jsme delegátku, ať zavolá sanitku, ale ona jen opakovala: "Mě to nezajímá." Řidič autobusu už to nevydržel a vytrhl tureckému šéfovi klíčky. Vyšoupl je z autobusu, rozjel se a zapnul klimatizaci.
ČTĚTE TAKÉ: Stejné chyby nepoučitelného Václava Fischera
V médiích se objevila informace, že Aneta Sopperová z autobusu jednu rodinu vysadila.
Když jsme se opět rozjížděli po jedné z oněch zastávek, viděla jsem z okénka rodinu s dvěma dětmi, která stála u silnice i s kufry. Co se s nimi stalo, nevím.
Snažila se vás delegátka s bossem v autě znovu zastavit?
Ano, celá cesta na letiště připomínala honičku jako ze seriálu Kobra 11. Řidič už nezastavil a dojeli jsme na letiště. Tam už bylo několik autobusů a další delegátky. Do odletu zbývalo půl hodiny, děsili jsme se, že tam zůstaneme. Pracovníci té transferní služby zatarasili vchody do letištní haly a pouštěli jen lidi s potvrzením o zaplacení 30 eur.
Takže nakonec zaplatili a odletěli všichni, kteří se na letiště dostali?
Myslím, že ano. Lidé si vybírali z bankomatu nebo si půjčovali. Letadlo mělo naštěstí dvouhodinové zpoždění, takže jsme ho stihli.
Vaše delegátka byla mladá dvacetiletá žena, myslíte si, že to jen psychicky nezvládla?
Ostatní delegátky vybíraly peníze až na letišti. Bez nátlaku, nevyhrožovaly, jednoduše lidem vysvětlily, že ty peníze potřebují na transfer.
Podali jste na Anetu Sopperovou trestní oznámení?
Ano, na tom jsme se domluvili už v autobuse. To, že zkrachuje cestovní kancelář, se může stát, ale takové chování je neodpustitelné. Policisté nám řekli, že se případ bude řešit pomocí mezinárodních dohod.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.