Vraha knihovnice z Horní Břízy poslal soud do detence

Domácí
11. 2. 2016 15:32
Třicetiletý muž půjde kvůli své vážné psychické nemoci do zabezpečovací detence.
Třicetiletý muž půjde kvůli své vážné psychické nemoci do zabezpečovací detence.

Třicetiletý muž, který podle policie loni v květnu ubodal v Horní Bříze na Plzeňsku osmadvacetiletou knihovnici, půjde vzhledem ke své psychické nemoci do zabezpečovací detence. Rozhodl o tom plzeňský krajský soud. Trestní stíhání muže zastavil státní zástupce loni v prosinci, navrhl ale právě umístění do detence. Zatím je muž na uzavřeném oddělení v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.

Soudní znalci, kteří mužův stav posuzovali, dospěli k závěru, že je psychicky nemocný. Trpí paranoidní schizofrenií, a to velmi atypickou formou, která se projeví jen v určitý okamžik a pak její projevy ustupují.

Muž, který podle policie loni v květnu ubodal v Horní Bříze na Plzeňsku osmadvacetiletou knihovnici.Podle soudu není na základě výpovědí svědků a důkazů pochyb, že se vraždy dopustil. V přípravném řízení muž na policii vypověděl, že knihovnici zabil hlas v jeho hlavě. U soudu ve čtvrtek ke skutku nevypovídal, bránil se ale závěru znalců, že trpí paranoidní schizofrenií. Lékaři, kteří o něj pečují v Dobřanech, podle něj s tímto závěrem nesouhlasí. Soud se ale přiklonil k závěru znalců. Podle nich byl vzhledem ke své nemoci v době činu duševně nepříčetný, nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání.

Psychicky nemocný muž usmrtil knihovnici loni 25. května. Z místa po činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Žena, kterou bodl do zad dlouhým kuchyňským nožem, zraněním na místě podlehla. Muž se zamkl se ženou uvnitř knihovny, donutil ji k telefonátu do televize Nova a požadoval, aby na místo přijel televizní štáb. Potom knihovnici ubodal. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli křik ženy, se pokoušeli vyrazit dveře dokonce i hasicím přístrojem, pak je ale otevřel vrah sám a z místa v klidu odešel.

Pachatel, který jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy, už byl na psychiatrii vícekrát, nedobrovolně naposledy loni v lednu v Dobřanech, když vyhrožoval své lékařce. Léčebna ho po několika týdnech propustila s tím, že na sebe pouze upozorňuje.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ