KSČ slaví devadesátku aneb Ostudná výročí roku 2011 

Domácí
3. 1. 2011 14:30
Jana Bobošíková na jednání Rady ČT (ilustrační snímek).
Jana Bobošíková na jednání Rady ČT (ilustrační snímek).

Od založení KSČ letos uplyne 90 let, od první prohry hokejistů s Kanaďany rovných 100 let a od vysílání „Bobovize" 10 roků. Kalendář kulatých výročí pro rok 2011 je trýznivou procházkou historickými trapasy.

Pamatujete si ty trapné chvíle u „bedny" v lednu před deseti lety, když na Kavčích horách vrcholila takzvaná „televizní krize"? Za úroveň vysílání nového generálního ředitele České televize Jiřího Hodače a šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové, jemuž dal lid posměšný název „Bobovize", jsem se červenal až za ušima i v soukromí obývacího pokoje.

Informační hodnota zpráv byla nulová. „A na závěr pro vás mám jednu dobrou zprávu. Podle našich informací se včera na dálnici D1 mezi nultým a čtyřiačtyřicátým kilometrem nestala žádná dopravní nehoda," zaznělo třeba v „Bobovizi". 

12 gólů do branky Slavie

Raději zapomenout, jenže kalendář je nemilosrdný. Co třeba sté výročí z ledna 1911, kdy do Prahy vůbec poprvé zavítali kanadští hokejisté a rozstříleli Slavii 12:0?

Opěvovanému císaři Rudolfu II. zase kazí pověst neslavné výročí z 15. února 1611 (400 let), když do Prahy vtáhli Pasovští a drancovali a drancovali. Pozval je sám císař, aby vyřešil svoje spory s českými stavy. Inspiroval tak mimo jiné Vasila Biľaka, jenž v roce 1968 pozval do Československa armády Varšavské smlouvy.

Komunisti, nacisti a četníci

V březnu 1811 (200 let) zažily české země státní bankrot. Ale vůbec nejhorším výročím letošního roku je událost z května 1921 (90 let), kdy skupinka radikálně naladěných sociálních demokratů založila Komunistickou stranu Československa.

V červenci 1961 (50 let) hořelo v podzemí Dolu Dukla v Havířově a největší tragédie v hornictví od konce druhé světové války si vyžádala smrt 108 havířů. Uhlí se totiž tehdy rabovalo, nikoli těžilo. Pětiletý plán byl důležitějším papírem než bezpečnostní předpisy.

V září 1941 (70 let) zase nový zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich vyhlásil stanné právo a jen do konce října nechal popravit 300 českých odbojářů. A dlužno dodat, že gestapo tehdy zatýkalo za účinné pomoci českých donašečů.

Svoje přehmaty měly i „zlaté časy" první republiky. Při střetu stávkujících kamenodělníků v Dolní Lipové u Frývaldova (Jeseníku) bylo 8 dělníků zastřeleno a 30 zraněno. Stalo se to 25. listopadu 1931 (80 let). Policie tehdy amatérsky zareagovala na provokace komunistů a sudetských Němců, kteří proti četníkům začali házet kameny. A jak už to bývá, padly především náhodné oběti. Třeba čtrnáctiletá Anna Luxová, dcera místního listonoše, která se v davu stávkujících ocitla čirou náhodou, když spěchala za svou nemocnou matkou.

Zdaleka ne každé kulaté výročí z národních dějin si proto zaslouží oslavu. Častěji - zdá se -  jde spíše o historickou ostudu.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ