Počasí komplikuje v některých částech republiky dopravu. Ve středních, západních a severních Čechách si museli řidiči dát pozor na ledovku. Na Rokycansku hodnotili silničáři některé úseky jako nesjízdné. Na Kladensku nevyjela řada autobusových spojů a mnoho lidí se nedostalo do práce.
S námrazou se motoristé potýkali i v dalších regionech. Vozovky byly přes den většinou sjízdné, ale hrozí, že dnes večer by se ledovka mohla znovu objevit na cestách ve středních a jižních Čechách a na Karlovarsku.
Naopak v Moravskoslezském kraji panují na zimu poměrně vysoké teploty. V Ostravě vystoupaly na téměř 11 stupňů Celsia a na Lysé hoře, kde v neděli naměřili minus 21,7 stupně a padl tam teplotní rekord z roku 1938, byla dnes podle webu Českého hydrometeorologického úřadu teplota 1,8 stupně nad nulou.
V Praze námraza působila problémy hlavně chodcům. Do čtrnácté hodiny museli záchranáři ošetřit asi 70 lidí, kteří se zranili pádem na chodník. Kvůli výraznému nárůstu práce musela ráno záchranná služba povolat záložní tým lékařů. Pražské sanitky musely od půlnoci do jedenácté hodiny dopolední vyrazit na 220 výjezdů, přitom průměrně za celý den vyjíždí k 250 až 300 případům. Situace se uklidnila po poledni, předpověď počasí ale varuje před dalším náledím.
Před možností, že se bude večer na silnicích tvořit ledovka, varovali středočeští silničáři. Ráno komplikovalo náledí jízdu řidičům na řadě míst, zejména v západní části regionu, jako je Kladensko nebo Berounsko. Policisté zaznamenali větší množství dopravních nehod. Napilno měli záchranáři, vyjížděli kvůli pádům na zledovatělý chodník. Dálnice D5 a D8 byly sjízdné se zvýšenou opatrností, viditelnost zhoršovaly přeháňky a mrznoucí déšť. Doprava ve východní části kraje byla většinou bez omezení.
Drobný déšť a teploty kolem nuly komplikovaly jízdu řidičům na některých silnicích v Plzeňském kraji. Nejpostiženější oblastí bylo Rokycansko, kde byly v severní části okresu kvůli silnému náledí některé vozovky místy nesjízdné. Nesjízdné úseky hlásilo i Klatovsko. Náledí trápilo také Tachovsko a severní Plzeňsko. Ledovka ráno hrozila rovněž v Ústeckém kraji, zejména na Lounsku, nicméně žádnou silnici v regionu zavřít nemuseli a nikde se kvůli náledí nestala hromadná nehoda. Na Chomutovsku, Ústecku a Děčínsku hustě sněžilo, na silnicích proto na mnoha místech ležela prosolená vrstva rozježděného sněhu.Silnice byly místy zledovatělé také na jihu Čech, kde má nebezpečí ledovky hrozit znovu od v noci. Velkou opatrnost radí silničáři řidičům rovněž na silnicích v Karlovarském kraji, které mohou večer opět namrzat. Nebezpečná kombinace promrzlých vozovek a oteplení by měla trvat až do čtvrtka. Velmi nebezpečné jsou úseky ve Slavkovském lese. V Libereckém kraji pršelo, silnice byly většinou holé a mokré, na Českolipsku a Liberecku ale teploty klesaly místy i pod bod mrazu.
Na Vysočině komplikovaly jízdu mlha a dešťové přeháňky. Také ve Zlínském kraji dopravu místy komplikovala snížená viditelnost, kterou způsobil déšť a silný vítr. Na silnicích druhých a třetích tříd v horských oblastech leží ujetá vrstva sněhu od dvou do tří centimetrů. Řada úseků je sjízdná jen se zimní výbavou.ˇ
PSALI JSME: Nehody na silnicích: dva mrtví a srážka sedmi aut
Námraza překvapila řidiče. Zavinila první nehody
V Olomouckém kraji ležely místy na vedlejších silnicích zbytky rozbředajícího sněhu. Ostatní vozovky v kraji byly holé a mokré. Na silnicích na Pardubicku sníh přes den většinou roztál, rozbředlý sníh zůstával v místech, která silničáři neošetřují chemicky. Silničáři ráno upozorňovali, že náledí se může tvořit na Orlickoústecku. Předpověď se nenaplnila a policisté neměli hlášenou jedinou dopravní nehodu.
Foto: Lucie Pařízková, archiv