Armáda je v očích veřejnosti nejdůvěryhodnější bezpečnostní instituce v Česku, i když důvěra v ní za poslední rok klesla. Naopak policie si polepšila. Vyplynulo to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Armádě věří 62 procent občanů, loni v září jich však bylo o sedm procentních bodů více. Policie se těší důvěře 56 procent Čechů, což je proti loňskému září o čtyři body více.
V porovnání s letošním únorem si vojáci pohoršili o dva procentní body, naopak policistům věřilo o dvě procenta lidí více.
Z mezinárodních bezpečnostních institucí si mezi Čechy dobře vede policejní Interpol a NATO. Interpol má důvěru 75 procent dotázaných a Severoatlantická aliance 58 procent.
Analytici připomněli, že česká armáda získávala důvěru občanů postupně v průběhu druhé poloviny 90. let. Koncem roku 2000 jí věřily necelé dvě třetiny lidí a tuto míru si přes občasné výkyvy zachovala až do současné doby. Historicky nejvíce lidí důvěřovalo armádě loni, což bylo zmiňovaných 69 procent.
Ve stejnou dobu jako armáda si budovala důvěru i policie, nadpoloviční důvěru získala koncem roku 2000 a tuto úroveň si udržovala do podzimu 2003. Poté STEM zaznamenal její propad na dvě pětiny. Od roku 2007 se její důvěryhodnost opět zlepšuje a od počátku loňského roku je nadpoloviční, uvedl STEM. Naopak důvěra v Interpol a NATO je podle něj dlouhodobě stabilní.
Postoje k uvedeným institucím nejvíce ovlivňují politické postoje dotázaných. Zřetelné je to zejména u NATO, ke kterému se kloní spíše sympatizanti stran vládní koalice. Menší důvěru má u voličů sociální demokracie a komunistů. U Interpolu a armády jsou tyto rozdíly méně výrazné, u policie pak téměř žádné.