Skupinka recesistů obsadila v úterý odpoledne prostor před sídlem vlády, pražskou Strakovou akademií. V originálních dobových uniformách příslušníků Lidových milicí a s transparenty, na nichž vyvedli hesla jako například Poručíme větru, dešti a světovým cenám ropy, chtěli upozornit na to, že požadavky odborářů mohou vést k návratu do dob socialistického Československa.
Úterní generální stávku považují organizátoři recesistické akce za renesanci odborů jako úderné pěsti levicového hnutí. "Požadavky odborářů podle nás zavánějí až zmrtvýchvstáním Lidových milicí. Proto jsme se rozhodli symbolicky předvést, jak by to mohlo vypadat," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ za organizátory setkání Petr Marek.
O tom, že svůj protest myslí s nadsázkou, svědčí i fakt, že zatímco po celé zemi se do stávky zapojil téměř milion lidí, na prostranství před Strakovou akademií se sešli pouze tři "milicionáři".
Co byly Lidové milice? |
* dělnické bojové jednotky, které 23. února 1948 vytvořila Komunistická strana Československa při přípravě politického puče * původně byly určeny na obranu průmyslových podniků a na zastrašování politických protivníků * od roku 1950 se z nejspolehlivějších jednotek vytvářely takzvané úderné oddíly, které spolupracovaly s SNB * při rozpuštění na konci roku 1989 měly téměř 85 tisíc příslušníků |
Přesto někteří lidé považovali jejich shromáždění za opravdovou demonstraci. "Už ráno nám volal nějaký novinář a ptal se na takové věci, že jsem se začal obávat, abychom nebyli stíháni za zakládání nedovolené ozbrojené složky," popisuje Marek.
Kolemjedoucí řidiči zase na účastníky troubili a z okýnek je častovali sprostými nadávkami. Hesla na transparentech rozčílila i pětičlennou skupinku důchodců, která před sídlo vlády dorazila.
"Kdo vás za to platí? Topolánek?" hulákal na vtipálky jeden z přítomných mužů. Do Prahy dorazil ze sto padesát kilometrů vzdálené Chocně, podobnou příležitost si prý nikdy nenechá ujít. Z úrovně dnešní stávky však byl zklamán. "Já pamatuji časy, kdy tady vyšlo do ulici tolik lidí, že se nešlo hnout. Dnes je to jen slabý odvar."
Představit se však nechce. "Už jsem s tím měl kolikrát problémy. Jméno neprozradím. Jedno vám ale řeknu. Za to, jak tu privatizaci vymyslel, by prezident Klaus neměl být zavřený ve špitále, ale ve vězení," horlil senior.
Po čtvrthodince "protestů" se o recesisty už začala zajímat i ochranka Strakovy akademie. "Milicionáři" se proto vydali korzovat podél vládního sídla a po půlhodině akci rozpustili s výkřiky Protestujeme proti dalšímu zbídačování obyvatelstva či Bojujeme proti kořistnému kapitalismu.
Foto: Karel Šanda, archiv