<span>Máslo za 60 korun</span> je nesmysl, míní zemědělci

Domácí
5. 11. 2007 12:41
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZdražení čtvrtky másla na 60 korun, které pro příští rok oznámila Madeta, je podle zemědělců nesmysl. Zástupci Zemědělského svazu uvedli, že ohlášené zdražení nelze zdůvodnit růstem cen syrového mléka. Za zdražováním potravin stojí podle nich častěji obchodníci a zpracovatelé než sami farmáři. 

Razantní zdražení másla v příštím roce nedávno oznámila největší tuzemská mlékárna Madeta poté, co ji zemědělci přinutili výrazně zvýšit výkupní cenu mléka.

Šéf Madety Milan Teplý minulý týden ve čtvrtek uvedl, že příští rok bude jeho firma máslo obchodníkům dodávat za 51,50 Kč. Na pultech by tak prý mohlo stát více než 60 korun.

Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského jsou právě mléčné výrobky příkladem, kdy zemědělci při růstu cen stáli zatím až na konci řady. Na světových trzích začaly mlékárenské produkty zdražovat zhruba v únoru, v Česku pak od června. Cena placená zemědělcům za syrové mléko se ale prý do srpna výrazně nepohnula a růst začala až od září.

Rolníci předpokládají, že mléko dál zdraží a v lednu může stát 10,3 až 10,5 koruny za litr proti 7,8 koruny v letošním prvním pololetí. U čtvrtky másla se to podle nich projeví zhruba pěti až šesti korunami proti první půlce roku. V červnu stálo máslo na pultech asi 26 korun.

Již nyní ale za něj spotřebitelé platí kolem 36 korun. Podle zemědělců je to dáno tím, že se vedle výrazného zdražení ze strany mlékáren zvedla i marže obchodníků. Pokud by ale máslo mělo podražit až na 50 korun od výrobce při ceně mléka 10,5 koruny za litr, musely by podle svazu vzrůst zpracovací náklady čtyřikrát.

Podobně u pečiva zemědělci tvrdí, že dražší obilí se v ceně rohlíku projeví řádově několika haléři. Na pultech by měl ale podle dřívějšího vyjádření pekařů rohlík zdražit asi o 60 haléřů na 2,5 koruny.

Ceny zemědělských výrobců do konce září vyrovnávaly pokles, který u nich nastal po vstupu do EU, podotkl Jirovský. Zatímco obilí a řepka letos zdražily a nahoru jdou i ceny mléka, zlevnila prasata, skot a cukrovka.

V cenách potravin se podle něj výrazněji projevují ceny energií, pohonných hmot, mezd a dalších vstupů zpracovatelů, a také vzestup marží obchodníku. Ti si například letos v září ke kilogramu másla přiráželi v průměru 28 korun proti 15 Kč v roce 1997. U kuřete to bylo 19 korun, o deset víc než v roce 1997.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ