Mužská neplodnost. Hrozba, nebo marketingový tah?

Domácí
3. 10. 2015 16:15
Na snímku je zobrazení spermií z morfologického vyšetření, při kterém se zkoumá jejich kvalita.
Na snímku je zobrazení spermií z morfologického vyšetření, při kterém se zkoumá jejich kvalita.

Vyspělými zeměmi se šíří katastrofická vize světa plného neplodných mužů. Schopnost plodit potomky se totiž podle četných výzkumů razantně snižuje. Zatímco část vědců tyto teorie podporuje, další je považují za naprosto nesmyslné.

Když se indickému farmáři Ramajitu Raghavovi narodil poslední syn, vedle gratulací od sousedů a příbuzných se dočkal i pozornosti mnoha světových médií. Už podruhé za sebou totiž získal neoficiální titul nejstaršího otce světa. V roce 2012 zplodil tehdy šestadevadesátiletý farmář se svou ženou syna Ranjita. Jen o dva roky dříve, ve čtyřiadevadesáti, se přitom indickému "nadsamci" narodil jiný syn - Karamjit.

"Co můžu dělat? Takhle si to přeje bůh," odpověděl tehdy farmář televizi, která se z něho snažila vymámit tajemství plodnosti v tak vysokém věku. Zpráva o tom, že ještě v šestadevadesáti může mít potomky, ohromila svět v době, kdy se vědci zabývají úplně opačným problémem. Mnozí odborníci varují před rapidním nárůstem počtu neplodných mužů, který - nebýt umělého oplodnění a moderní medicíny - by mohl vést až k "vymření" západních zemí.

Kdo za to může?

Mladým mužům v bohatých státech údajně výrazně ubývá množství spermií, snižuje se kvalita spermatu a stále více se jich nedokáže obejít bez pomoci klinik asistované reprodukce. A důvody? Spekuluje se o negativním vlivu špatné stravy plné chemie, uspěchaném životním stylu a z toho plynoucím stresu, radiaci či nedostatku pohybu stejně jako nadužívání léků nebo drog a cigaret.

Při pohledu na titulky světových médií, včetně těch odborných, to vypadá, jako by byli na vymření muži schopní zplodit dítě přirozenou cestou. V průmyslově vyspělých zemích dnes trpí "neplodností" 15 až 20 procent párů, přičemž se stále zvyšuje podíl "viny" na straně mužů. Například podle statistiky Centra asistované reprodukce Všeobecné fakultní nemocnice v Praze bylo na tamním pracovišti v roce 1995 provedeno umělé oplodnění kvůli mužské sterilitě pouze v sedmi procentech případů, ale o dva roky později už ve 37 procentech. Některé české i zahraniční studie dnes hovoří o tom, že podíl neplodných žen a neplodných mužů je už zcela vyrovnaný. A bude údajně ještě hůře.

Čtěte TÝDEN.* Hraje věk z hlediska plodnosti u mužů roli?

* Hrozí nám podle vědců vyhynutí?

* Existuje přímá úměra mezi počtem spermií a mužskou plodností?

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 5. ŘÍJNA 2015.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK , PR/Reprofit

Další čtení

Foto: Radim Schreiber / Fireflyexperience.org

Mějme je rádi, všichni je známe. Světlušky jsou hmyzem roku 2025!

Domácí
22. 6. 2025

Druhý repatriační let dopravil do Prahy asi 80 lidí z Izraele, uvedla Černochová

Domácí
22. 6. 2025

Nové domy Kladno mění představu o dostupném bydlení nedaleko od Prahy

Domácí
21. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ