Zástupci tuzemských dopravců si vybojovali příslib levnějšího mýtného. Za průjezd českých dálnic a rychlostních silnic by tak mohli platit méně než jejich zahraniční kolegové. Obdobné slevy na mýtném fungují i jinde v Evropě. Dopravci budou nyní s ministerskými úředníky hledat optimální model, jak novinku uzákonit.
Čím více projezdí vozidlo na tuzemských dálnicích, tím větší získá slevu na mýtném. Tato jednoduchá rovnice by v Česku mohla začít platit již od ledna příštího roku. V minulém týdnu se na tom dohodli zástupci sdružení dopravců Česmad Bohemia s členy vlády.
Dnes se již na ministerstvu dopravy dolaďovali technické detaily novinky. "V podstatě se dá říci, že už jsme si předběžně plácli. Konkrétní čísla ale ještě neznáme. Teprve do pátku chceme propočítat, jaký by to mělo finanční dopad pro Státní fond dopravní infrastruktury a jak celý model nastavit," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí resortu Karel Hanzelka.
Mýtné za zákaz jízd? Nesmysl!
Požadavek na levnější mýtné vznesli dopravci již po několikáté. Uspěli ale až nyní. V době, kdy se s vládou přetahují o to, zda páteční zákaz jízd pro kamiony se z prázdnin rozšíří na celý rok.
K TÉMATU: Premiér ustoupil, páteční zákaz kamionů se odkládá
Ministři si plácli. Kamiony mají stát o víkendech celý rok
"To jsou ale rozdílné věci, které nemají nic společného," tvrdí generální tajemník Česmadu Bohemia Martin Špryňar. A za pravdu mu dává i Hanzelka. "Nelze to považovat za ústupek vlády," říká.
Slevy na mýtném znají mimo jiné ve Francii, Itálii, Španělsku či Slovinsku. Jaký model zvolí česká legislativa, je dosud nejasné. "Zatím se shodujeme, že by šlo o měsíční slevy na konkrétní vozidlo. A to s tím, že čím více najezdí, tím větší slevu zpětně získá," vysvětluje Špryňar.
Podle předpisu Evropské unie však sleva nemůže být vyšší než 13 procent. V praxi se tak nejspíše zavedou různě odstupňovaná pásma. Například vůz, který ujel na mýtných úsecích tisíc kilometrů, by neměl žádnou slevu. V rozmezí od tisíce do pěti tisíc ujetých kilometrů by už však dopravce získal slevu pět procent. Nejvíce by pak ušetřila vozidla, která měsíčně urazí nad 50 tisíc kilometrů.
Foto: Petra Mášová, Jan Schejbal