Na jižní a východní Moravě přetrvává nebezpečí požárů

Domácí
30. 7. 2013 11:17
Nebezpečí požárů je na jižní a východní Moravě stále vysoké.
Nebezpečí požárů je na jižní a východní Moravě stále vysoké.

Na jižní a východní Moravě bude i v příštích dnech přetrvávat nebezpečí požárů. V ostatních krajích se po pondělních vydatných srážkách snížilo, ale s příchodem očekávaného teplého a suchého slunečného počasí se bude postupně opět zvyšovat, informovali pracovníci Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ). Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, kouřit a používat přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně.

Výstraha ČHMÚ platí od dnešního dopoledne pro celý Zlínský kraj a pro okresy Břeclav, Hodonín a Vyškov v kraji Jihomoravském.

Počasí s vysokými teplotami bez srážek trvalo v Česku několik týdnů, některé kraje kvůli přetrvávajícímu suchu minulý týden vyhlásily zákaz rozdělávání ohňů v přírodě, který platí až do odvolání. Před požáry v přírodě varovali i hasiči, kteří jen za uplynulý víkend, kdy v Česku vládlo suché počasí s tropickými teplotami, hasili více než stovku takových ohňů.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová upozornila, že v tomto období hrozí nebezpečí zejména při žních, kdy se oheň může rozšířit z porouchaných strojů, ale i při skladování sena a slámy či z výfuků aut. Například v Olomouckém kraji v pondělí shořelo pole s pšenicí, škoda dosáhla 150 tisíc korun.

Další pole téhož dne hořelo u Oseku nad Bečvou na Přerovsku, oheň zachvátil plochu jednoho hektaru a zranil ženu. Podle hasičů jednou z vyšetřovacích verzí je, že žena na poli či v jeho těsné blízkosti zapálila zbytky porostu a vítr oheň rozšířil. Jiná žena v pondělí na Uherskohradišťsku pálila přes zákaz krajského úřadu na poli nať a trávu, na její počínání však kolemjedoucí řidič upozornil policii. Ženě hrozí pokuta až 30 tisíc korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ