Nákup armádních tatrovek provázela manipulace

Domácí
4. 11. 2010 07:24
Vojenské tatry.
Vojenské tatry.

Z odposlechů vojenské tajné služby vyplývá, že nákup terénních automobilů Tatra pro armádu provázela manipulace. Uvedla to Mladá fronta Dnes s odkazem na odposlechy tajné služby z let 2006 a 2007. Ty ukázaly, že o provizi ze smlouvy se dál dělil podnikatel a konzultant Pavel Stošek. Ten v jednom z telefonátů naznačil, že část peněz jde lidem ve velmi vysokých funkcích. Kontrakt za 2,6 miliardy korun na konci roku 2006 podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý.

Vojenská tajná služba se do případu vložila kvůli podezření na manipulaci zakázky a možné uplácení. Zpravodajci sledovali celou skupinu vyjednavačů nákupu tatrovek několik let. Středem jejich zájmu byl brněnský podnikatel a konzultant Stošek, voják, který dříve pracoval na ministerstvu obrany. Díky tomu disponoval velmi dobrými kontakty. Netušil, že jeho telefonáty vojenská tajná služba odposlouchává, a to právě kvůli podezření z možného uplácení.

Stošek podepsal smlouvu s Tatrou na to, že jí zařídí bez výběrového řízení zakázku od armády. O existenci smlouvy informovala v roce 2008 Česká televize. Díky smlouvě s Tatrou Stošek inkasoval svou provizi. Firma mu dosud vyplatila 28,6 milionu korun. Z odposlechů, které má MfD k dispozici, vyplývá, že se o peníze dál dělil. V jednom z telefonátů naznačil, že část peněz jde lidem ve velmi vysokých funkcích. Podle zpravodajců dal část tajně dvěma manažerům Tatry Janu Valovi a Zbyňku Keislerovi.

Kvůli nákupu tater Stošek často navštěvoval náměstka ministra pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu. Schůzky mu sjednával Miloslav Vyplašil, který na ministerstvu pracuje dodnes. Zda část provize nakonec skončila u Vyplašila a Kopřivy, není z odposlechů jasné. Jisté naopak je, že právě přes Kopřivu Stošek celý obchod ovlivňoval, uvedl list.

Paradoxem je, že ačkoliv z telefonátů vyplývalo, že vedlejším produktem zakázky bude mnohamilionová provize pro lobbisty, stát nakonec obchod s Tatrou Kopřivnice uzavřel. Dokonce i přesto, že se cena jednoho nákladního vozu v průběhu času zvýšila z 1,5 milionu na 3,2 milionu korun, napsala dnešní MfD.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

ilustrační foto

Okamura likviduje českou muniční iniciativu. Obrana už ji nemá podporovat

Domácí
Aktualizováno: 22. 12. 2025 21:03
Andrej Babiš

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust. Udělá to v lednu

Domácí
Aktualizováno: 22. 12. 2025 22:10
Gotický kostel svatého Petra a Pavla v Horažďovicích na Klatovsku postupně opraví za desítky milionů korun římskokatolická církev spolu s městem. Kulturní památka z poloviny 13. století je dominantou Mírového náměstí, kvůli havarijnímu stavu je ale dva roky uzavřená. Letos byla zařazena do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury a bude z něj dostávat statisíce korun po dobu minimálně deseti let. Řekl to starosta Horažďovic Michael Forman (Občané HD).

Církev s Horažďovicemi opraví za desítky milionů korun velký kostel na náměstí

Domácí
22. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV