Když se nám dostane do rukou poškozená bankovka, nastává často velké dilema, protože nevíme, zda je stále platná a jak s ní nakládat. V některých případech má obchodník skutečně právo ji odmítnout, a bankovkou jednoduše nikde nezaplatíme. Těch nejhůře poničených nás potom zbaví Česká národní banka, ovšem bez náhrady. Informaci uvedla spotřebitelská organizace dTest.
"Zákon rozlišuje tři kategorie poškozených bankovek - opotřebované oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené. Podle míry poškození se určuje, zda můžete poničenou bankovkou zaplatit a zda ji musí obchodník přijmout," vysvětluje vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený. Dodává, že pokud nám obchodník vydá nevzhlednou bankovku, tak máme právo požádat o výměnu.
Bankovky prvního stupně poškození, tedy ty, které jsou opotřebované oběhem, nesmí prodejce odmítnout. U další kategorie je to už o něco složitější. Popsané, natržené a pomalované bankovky musí právnická osoba nebo směnárník přijmout bez výhrad a stáhnout z oběhu. To je možné ovšem pouze za předpokladu, že je papírové platidlo stále vcelku. Právo odmítnout mají pouze podnikající fyzické osoby stejně jako zákazníci.
Naopak u těch nestandardně poškozených nastávají komplikace. Jedná se o takové bankovky, které jsou prakticky znehodnocené. Bývají často ohořelé, obarvené, skládají se z vícero částí, není možné ověřit jejich pravost a mají méně než 50 procent původní plochy. Takovou bankovkou už u obchodníka skutečně nezaplatíme. "Odmítnout je může každý kromě České národní banky, která vás jich ovšem zbaví bez náhrady. Zatímco běžně poškozené peníze Česká národní banka vymění, u nestandardně poškozených tomu tak být nemusí. Pouze v odůvodněných případech, jako jsou například živelní pohromy, dostanete náhradu," upozorňuje Lukáš Zelený.