Na festivalu Jeden svět ve čtvrtek promítali britský film Svědectví z Tibetu (Undercover in Tibet). V úterý si svět připomínal 50. výročí protičínského povstání tamtéž. A u nás se vedla zásadní debata: vyvěsit ze solidarity s Tibeťany vlajku, nebo ne? Dráždit, nebo nedráždit?
Číňany to totiž zlobí. A zlobit Číňany se většině našich politiků a diplomatů nechce. Předsedáme unii a v květnu má proběhnout summit EU - Čína.
ČTĚTE TAKÉ: Před čínskou ambasádou demonstruje stovka lidí za Tibet
Když máte o Tibetu obecné znalosti, přijde vám to leda směšné. Když ale zhlédnete ten film, dojde vám ta absurdita. Váhat, jestli vyvěsit vlajku na sněmovně, vyčítat zeleným, že tenhle "hrdinský čin" vykonali, je najednou nejen směšné, ale mnohem spíš dementní. Pokud skutečně žijeme v demokracii, ve svobodné zemi.
Film natočil Tibeťan Tash Despa, který uprchl do Británie a tam získal občanství. Po deseti letech se vrátil a skrytou kamerou natáčel výpovědi o čínském režimu. Totální kontrola, vše v Tibetu mají v rukou čínští vojáci a policie. V Číně připadá jeden voják na 1400 obyvatel, v Tibetu jeden na 20. Stačí dát najevo sebemenší odpor vůči režimu a jdete do vězení. Tam vás mučí. Věší na háky, ale pokud možno tak humánně, aby se vám neutrhly ruce. Bičují vás drátem. Ostnatým drátem. Pouštějí do vás elektrický proud. A vy jste rádi, když to nedělají tak, že vás nejdřív ponoří do vody (čínsky "dian bang" mučení); to si pak přejete umřít.
Maximálně jedno dítě. Ženy jsou sterilizovány. Jedna o tom ve filmu vypovídá. Otevřeli jí břicho, vytrhli vejcovody z těla, pak dali acylpyrin. Druhý den musela domů. Náboženská svoboda neexistuje. Lidé prchají přes hory, vojáci je střílejí jak zvěř - i děti. Cesta do Indie trvá jeden a půl měsíce, mnozí umrznou.
Film funguje - vidíte, jak se Tash Despa bojí, kolik odvahy jím zpovídané Tibeťany stojí mluvit i se zakrytou tváří, jak se všude vznáší děs z Číny. Čína = zlo, smrt, mučení, nesvoboda, útlak, jaký jsme ani za komunistů my nezažili.
ČTĚTE TAKÉ: Desítky českých měst a obcí vyvěsily tibetskou vlajku
A u nás? Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který disidenty v téhle zemi za totality podporoval ze zahraničí, na pokoutní vyvěšení vlajky z okna sněmovny říká: "Situaci nám to neusnadní." A může to nějak ovlivnit summit EU - Čína? "Doufám, že ne."
S Čínou nic nehne, diktuje světu podmínky. Tibet, zdroj nerostného bohatství, ledovcové vody a elektrické energie, Čína z drápů nepustí. A svět zas vězí v pasti obchodu s touhle totalitní velmocí, která Tibeťany s chutí a zároveň nechutně gumuje z povrchu země. Čína je trh. Velký trh. Takže může mučit Tibeťany. Fuj.
Foto: ČTK