Vrtěti Františkem

Domácí
30. 7. 2013 12:06
Papež František.
Papež František.

V tropickém a okurkovém létě žijí události a zprávy vlastním životem více než kdy jindy. To je i případ posledního výroku papeže Františka během návratu z Ria de Janeiro do Říma. "Pokud je někdo gay, hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" utrousil papež.

Nešlo o žádný dlouho připravovaný a pilovaný statement, natožpak citát z encykliky, ale jen o zmínku v rozhovoru se skupinkou novinářů během mnohahodinového pobytu na palubě letadla. Vyvozovat cokoliv z této jedné věty je velmi odvážné, troufalé, ba možná bláhové. Přesto média i sociální sítě zaplnily soudy, co všechno ten výrok znamená nebo může znamenat.

Naprosto zásadní prohlášení papeže! Historický moment! Obrovský krok ke zrovnoprávnění homosexuálů. Teď ještě antikoncepci... Nejen antikoncepci, ale i potraty - minimálně v případě těhotenství po znásilnění. A padne i celibát?

Jezuitův výlet v čase

Kdyby papež vyslyšel mediální, tedy převážně liberální vox populi, posunul by dějiny katolické církve mávnutím proutku o desítky, možná i stovky let dopředu. Média by mu za to jistě zatleskala (méně už asi masa věřících), ale takto to v tak konzervativní instituci, jakou je církev - a zejména pak hierarchie Svatého stolce -, opravdu nefunguje.

Vztah římskokatolické církve ke čtyřprocentní menšině dnes definuje Instrukce o kněžství a homosexualitě, kterou vydala v roce 2005 (tedy v éře Benedikta XVI. a z církevního pohledu nedávno) vatikánská Kongregace pro katolickou výchovu. Ani tam se - pro někoho možná překvapivě - nepřikazuje homosexuály upalovat na hranici: "Tyto lidi (tj. lidi s hluboce zakořeněnými homosexuálními sklony) musíme přijímat s úctou a jemností; je třeba vyvarovat se ve vztahu k nim každé známky nespravedlivé diskriminace."

Pokud jde ale o poměr homosexuálů k církvi a kněžství, hovoří instrukce jasně: "Církev, třebaže má hlubokou úctu k osobám, jichž se to týká, nemůže přijímat do semináře a připouštět k vyšším svěcením ty, kdo praktikují homosexualitu, projevují hluboce zakořeněné homosexuální sklony nebo podporují tzv. homosexuální (gay) kulturu. Zmíněné osoby jsou totiž v situaci, která je závažným způsobem na překážku vytváření správného vztahu k mužům a ženám."

Varování od anglikánů

Argentinský jezuita František je sice možná mužem, který v katolické církvi posune leckteré hranice, nikoli ale hned - a už určitě ne takto revolučním způsobem. Jakkoli je papež suverénem Vatikánu, pohybuje se v hierarchii, která je vystavěna z proudů konzervativnějších i liberálnějších. A jen sotva může úplně pominout přímé pasáže v bibli, kde se jako v Třetí knize Mojžíšově mluví o homosexualitě jako o ohavnosti: "Nebudeš obcovati s mužským pohlavím, scházeje se s ním jako s ženou; nebo ohavnost jest."

Ostatně výstrahou pro římské katolíky může být i to, jak se s tématem homosexuality vyrovnávaly anglikánské církve. Když byl v roce 2003 v americké episkopální církvi vysvěcen na biskupa gay Gene Robinson, vedlo to nejen k velkému rozkolu uvnitř episkopální církve, ale i k hrozbě rozpadu celého anglikánského společenství, už tak dost zdecimovaného spory o kněžská a biskupská svěcení žen.

Takže podobné spontánní výroky či třeba i pokusné balonky papeže Františka sice sledujme, vítejme nebo zavrhujme, ale v žádném případě krátkodobě nepřeceňujme.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ