Vyúčtování stran
Největší dárce stran je Bakala. ČSSD v minusu 325 milionů
31.03.2011 14:01 Původní zpráva Aktualizováno 31.03. 17:45
Největším mecenášem vládní koalice je uhlobaron Zdeněk Bakala. Věcem veřejným přispěl šesti miliony, TOP 09 od něj získala osm milionů a ODS měla získat čtrnáct a půl milionu. Vyplývá to z výsledků loňského hospodaření stran. Ty by měly svá čísla doručit do Poslanecké sněmovny nejdéle do pátku. Hospodaření politických stran pak prozkoumá kontrolní výbor.
Největší sekeru za loňský rok museli zaseknout sociální demokraté. Podle mluvčího strany Martina Ayrera se v současné chvíli pohybuje jejich dluh kolem 325 milionů korun. "Bližší podrobnosti zveřejníme během odpoledne na svém webu," uvedl Ayrer.
Velkou část peněz dluží ČSSD podle předchozích informací někdejší záložně Fio, která se mezitím vloni stihla přetransformovat v běžnou banku. Za úvěry má strana ručit i některými nemovitostmi z bloku Lidového domu.
O tom, že skončila tučná léta a socialisté se budou muset kvůli svým dluhům notně uskrovnit, svědčil i nedávný sjezd v Brně. Kromě delegátů si všichni přizvaní hosté z řad poslanců a hejtmanství museli hradit ubytování sami. Také k obědu a večeři nedostávali účastníci volebního sjezdu, který do čela strany potvrdil Bohuslava Sobotku, na výběr ze žádných velkých menu. Svíčková a později plátek kuřecího musely každému stačit. Přesto podle hrubých odhadů za brněnský sjezd sociální demokraté utratili něco kolem dvou milionů korun.
Věci veřejné v loňském volebním roce hospodařily se ztrátou 12,6 milionu korun. Příjmy strany za rok 2010 činily 101,8 milionu, výdaje 114,4 milionu korun. Většinu celkových příjmů strany činil státní příspěvek ve výši 78 milionů korun. Finanční dary Věcem veřejným přinesly dalších 22 milionů. Další peníze straně věnovali její členové. Bárta přispěl 1,4 milionu, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský 2,4 milionu, jeho dnes již bývalá firma PHAR Service straně přispěla částkou 400 tisíc korun. Poslanec a podnikatel Michal Babák vložil na účet Věcí veřejných 2,2 milionu korun.
Rovné čtyři miliony pak straně daroval Lukáš Semerák, který je společně s Bártou, Babákem a Jankovským zakladatelem Klubu angažovaných podnikatelů, jenž se rozhodl podporovat stranu prostřednictvím transparentních finančních darů. Věci veřejné se dostaly kvůli nesplácení závazků do problémů letos v březnu, kdy na ně podala insolvenční návrh Médea, a. s., mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Celková pohledávka byla vyšší než 12 milionů korun. Spor skončil smírem a Soukup návrh stáhl.Podstatně lepším hospodářem byla TOP 09, která skončila v plusu 36,9 milionu korun. Strana získala od sponzorů celkem 38,3 milionu. Další půlmilion tvořily nepeněžité dary.
V zisku, i když malém, skončila také Strana zelených. Za loňský rok měla zisk zhruba 396 tisíc korun. Ve volbách se ale do Poslanecké sněmovny nedostala. Na příjmech se zeleným sešlo 26,256 milionu korun, od státu dostala na volební kampaň 12,783 milionu a na činnost 8,417 milionu. Na darech dostala zhruba 3,4 milionu. Její výdaje naproti tomu představovaly celkem 25,86 milionu, z toho volební kampaň přišla zelené na 16,241 milionu korun.
Sečteno už mají i komunisti. KSČM skončila s čistým ziskem 14 532 093 korun. Největším sponzorem byl předseda Vojtěch Filip, který daroval 343 400 korun, z firem pak VKS Úhonice, která přispěla 300 tisíci.
ODS hospodařila se schodkem 222 milionů. Z toho ztráta Hlavní kanceláře ODS činí 143 mil. Kč a zbytek tvoří ztráta regionálních a oblastních sdružení. Jen za volby občanští demokaté utratili přes 540 milionů, provozní výdaje strany byly zhruba 133 milionů korun. Od státu ODS dostala na příspěvcích více než čtvrt miiardy. Sponzorské dary činily necelých 233 milionů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.