Největším senátním nenasytou je Václav Homolka (KSČM). Senátor, který jako jeden z mála hlasoval proti Janotovu úspornému balíčku, v čerpání náhrad předstihl celou horní komoru. Měsíčně přijde daňové poplatníky na 98 tisíc korun jen na náhradách.
Václav Homolka ukazuje, jak si umí v době finanční krize utáhnout opasek. Skoro všechny náhrady čerpá až do poslední koruny a ročně tak státní kasu přijde na necelý milion dvě stě tisíc. Není divu, že se mu nelíbil návrh, který by zrušil zákonodárcům bezplatné jízdy hromadnou dopravou. "Pokud bychom ji zrušili, museli bychom si plat asi rozmrazit, aby se to vyvážilo," nechal se tehdy slyšet.
ČTĚTE TAKÉ: Nenasytní ze Senátu: kolik stojí západočeští senátoři?
Nenasytní ze Senátu II: kolik stojí středočeští senátoři?
Nenasytní ze Senátu: kolik stojí pražští senátoři?
Homolka však umí být štědrý i ke své straně. Měsíčně jí ze státního jednoduchým "trikem" přihrává sedmadvacet tisíc korun. Svou regionální kancelář má zřízenou v sídle KSČM a měsíční nájem tak končí ve stranické pokladně. Stejný "trik" používají oba jeho straničtí kolegové Vlastimil Balín (číslo dvě v tabulce severočeských nenasytů) a Marta Bayerová (z jižní Moravy). Komunistická strana si tak ročně přijde na necelý milion korun.
KSČM má tuto praxi dokonce direktivně nařízenou. "Před kandidaturou jsem podepsal smlouvu, že v případě zvolení využiji prostor strany," přiznává Vlastimil Balín. Tuto "malou domů" má v oblibě každý sedmý senátor. Peníze svým stranám přes nájem posílají čtyři sociální demokraté, čtyři občanští demokraté a jeden křesťanský demokrat.
Na "stříbrném stupínku" v severních Čechách skončil Vlastimil Balín s šestaosmdesáti tisíci měsíčně, bronzový zbyl na sociálního demokrata Marcela Chládka, který měsíčně nalezne uplatnění pro čtyřiaosmdesát tisíc. On-line deník TÝDEN.CZ vychází z aktuálních čísel, v tabulce jsou uvedené průměrné náhrady za druhé čtvrtletí letošního roku.
Foto: psp.cz
Každá funkce znamená tisíce navíc |
Před měsícem si poslanci odhlasovali snížení základního platu o čtyři procenta a zdanění náhrad. V Senátu však s pokusem o okleštění náhrad narazili, a tak se zákon vrací na stůl poslancům, kteří se k němu dostanou 3. listopadu. Senátorům určuje platy zákon číslo 236, který strká poslance a senátory do jednoho pytle. Plat, náhrady a všechna "přilepšení" se jim vypočítávají podle stejného mustru.
Dostávají plat ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy za předminulý rok. Letos jim měsíčně na účtu přibude 61 400 korun. Na další peníze si mohou přijít "sezením" v komisích nebo výborech, kterých je v Senátu hojnost. Například předseda výboru nebo komise má 86 400 korun, tedy o pětadvacet tisíc korun víc.
Nejvíce však daňové poplatníky stojí senátorské náhrady a tzv. naturální plnění. Náhrady se kvůli přebujelému systému vyplácení mohou vyšplhat až ke sto tisícům měsíčně, jsou nedaněné a nemusejí se proúčtovat. Aby senátoři nemuseli na svou funkci "doplácet", mají nárok na řadu naturálních plnění, například si nemusejí platit zdravotní péči, veřejnou dopravu a mají nárok na přednostní zřízení telefonní stanice. |