Obavy z ptačí chřipky v Česku. Kvůli novým ohniskům v Evropě

Domácí
4. 3. 2018 13:30
Dezinfekce chovných zařízení, kde se loni vyskytla ptačí chřipka.
Dezinfekce chovných zařízení, kde se loni vyskytla ptačí chřipka.

Veterináři se stále obávají rizika zavlečení ptačí chřipky na české území. V prvních měsících letošního roku se objevila nová evropská ohniska, například v chovu drůbeže v Nizozemsku. V ČR se ptačí chřipka poprvé po deseti letech vyskytla loni, vybilo se kolem 100 tisíc opeřenců.

U volně žijících ptáků se nemoc objevila letos například ve Velké Británii, v Dánsku, Švédsku, Německu nebo v Irsku. "Obranou před rozšířením nákazy do chovů drůbeže je především důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti, jako je například zasíťování nebo zastřešení chovů," řekl tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

V Nizozemsku se objevila vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N6 v chovu na konci února. "Pro včasné rozpoznání nákazy je pak nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě nebo soukromému veterinárnímu lékaři," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Chovatelé v komerčních chovech mají povinnost hlásit veterinářům případy, kdy ptáci sníží množství sežrané potravy nebo vypité vody o více než pětinu, když klesne produkce vajec o více než pět procent déle než po dva dny a když se zvýší úmrtnost v chovu na více než tři procenta ptactva týdně.

Ptačí chřipka se v Česku loni objevila po deseti letech a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci loni na jaře vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ