Občanští demokraté řekli, že chtějí na Hradě Klause
31.03.2007 15:00
Vedení ODS vyzvalo své poslance a senátory, aby navrhli kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta. Oznámil to předseda ODS Mirek Topolánek. Občanští demokraté se také dohodli na zrušení licence dvěma stranickým sdružením v Olomouckém kraji. Důvodem je spolupráce jejich zastupitelů s komunisty.
Václava Klause za příštího prezidenta republiky nechtějí především sociální demokraté. Delegáti sjezdu ČSSD, který se konal minulý víkend v Brně, drtivou většinou vyzvali své poslance a senátory, aby příští rok při prezidentské volbě současného prezidenta nepodpořili. Šéf ČSSD Jiří Paroubek v projevu k delegátům prohlásil, že Václav Klaus je obratný populista, ideologický dogmatik a nemoderní politik. Republika si podle něj zaslouží lepšího prezidenta.
Sociální demokraté jsou odhodláni poslat do souboje se současným prezidentem vlastního kandidáta, který by byl přijatelný i pro ostatní parlamentní strany a byl schopen Klause porazit. Zatím však takovou osobnost nemají.
Za spolupráci s komunisty zrušila ODS dvě svá sdružení
Výkonná rada ODS se dále usnesla, že zruší licenci dvěma stranickým sdružením v Olomouckém kraji. "Oblastní rada ODS Šumperk rozhodla, že požaduje odebrání licencí těchto organizací, pokud se do této soboty situace nezmění. Většinový názor je, že to šlo po volbách vyřešit jinak," řekl v pátek předseda oblastní rady Šumperk Ladislav Kavřík. Starosta Dubicka Josef Sobotík zase tvrdí, že spolupráce s komunistou v radě byla nutná. "Naším koaličním partnerem je KDU-ČSL. Její zástupce požadoval barevnou radu. Proto je v pětičlenné radě kromě tří členů ODS i jeden komunista," uvedl již dříve. Za rozhodnutím oblastní rady vidí vnitřní boje uvnitř ODS na Šumpersku.
O odebrání licencí rozhodla výkonná rada podle předsedy ODS Mirka Topolánka jednomyslně. "O tom diskuse nebyla. Na další výkonné radě se ale budeme bavit o tom, jak přinutit k rozhodnutí o zrušení licencí místních sdružení kvůli spolupráci s KSČM další oblastní rady, které tak ještě neučinily," uvedl.
Loňský kongres ODS výkonné radě strany uložil, aby odebrala licenci místním organizacím, které s KSČM koaličně spolupracují. Podle pátečních informací hlavního manažera ODS Jaroslava Jurečky spolupracuje strana s KSČM v 67 obcích. Například v Ústeckém kraji stále zasedají občanští demokraté s komunisty v městských radách v Oseku na Teplicku, Klášterci nad Ohří na Chomutovsku, Roudnici nad Labem na Litoměřicku a v Žatci na Lounsku. Oblastní rady ODS se však hájí tím, že nejde o koaliční spolupráci. Žádný návrh na odebrání licence proto zatím nepadl. Spojenectví ODS a KSČM pokračuje také v dalších krajích.
Některá místní sdružení ODS hledala způsob, jak se vyhnout tomu, aby jejich zástupce ve vedení obce či města zasedal spolu s komunistou. Řešení byla různá. Zatímco ve Frýdlantu v Libereckém kraji odstoupil starosta za ODS a umožnil tak vytvoření nové rady bez KSČM, v Chrastavě starosta vystoupil ze strany a zůstal ve své funkci. V Jablonci nad Nisou pracují dva členové ODS v městské radě, kam se dostal i jeden komunista. Pozvání středolevé koalice přijali přesto, že ODS zůstala v opozici. Jedna skupina jabloneckých občanských demokratů se od té doby zatím marně pokouší o jejich vyloučení ze strany.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.