Obývání budovy bývalé polikliniky na Žižkově nenaplňuje podle policie skutkovou podstatu přestupku ani trestného činu. Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová řekla, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) postupoval ukvapeně, když policii o prošetření požádal, a nevyužil všechny ostatní možnosti.
"Prověřili jsme celou situaci po podání ÚZSVM. Úřad postupoval ukvapeně, aniž by uplatnil všechna svá práva v rovině občanskoprávní," uvedla Zoulová. Informaci o ukončení prošetřování přinesl server Aktuálně.cz.
Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014, zapůjčil jim ho ÚZSVM. Nyní ho dva týdny znovu obývají nelegálně.
Policisté v souvislosti s Klinikou prověřují také údajné výhrůžky smrtí starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09), o nichž informoval server Lidovky.cz. Aktivisté se od takových činů distancovali. Oni sami jsou prý terčem výhrůžek, začátkem února v den protiuprchlických demonstrací na centrum zaútočily maskované osoby kameny a pyrotechnikou. Vedení Prahy 3 poté dopisem vyzvalo vládu, aby zajistila pořádek a bezpečnost.
Další využití pro objekt v Jeseniově ulici číslo 60 začíná ÚZSVM znovu hledat. V úterý vládní dislokační komise, která posuzuje potřebnost nemovitostí pro stát, oficiálně ukončila požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která o budovu původně měla zájem. Teď ji znovu nabídne organizačním složkám státu, případně připraví její prodej.
O objekt by mohla mít zájem Praha. Deklarovali to náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková (oba ČSSD). Záměr podporují i zelení a piráti, naopak proti je ODS a někteří zastupitelé ANO.
Squatteři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a po svolení vlády se jim podařilo objekt si od ÚZSVM vypůjčit. Smlouva, která byla uzavřená do doby převodu budovy na jiného majitele nebo nejvýše na jeden rok, skončila o půlnoci 3. března. Úřad smlouvu neprodloužil, protože budova byla povolená k užívání jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem.
Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů. Celou situací by se v březnu mělo zabývat pražské zastupitelstvo, Klinika sbírá tisíc podpisů pro zařazení bodu na jeho program.
Obývání Kliniky není přestupek ani trestný čin, uvedla policie
Domácí
16. 3. 2016 14:54Demonstrace na podporu Kliniky.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít
Další čtení
Týden na talíři: Návrat ztraceného Agrofertu, Nerudová hledá Avengera a Zaorálek hledá dno
Domácí
10. 12. 2024
Pavel při jmenování profesorů upozornil na podfinancování vysokých škol
Domácí
10. 12. 2024
Na vyzbrojovací konferenci Černochová slíbila další modernizaci. Čeští zbrojaři zůstávají v hlavní roli
Domácí
10. 12. 2024