<span>Padělatelé vysvědčení</span> dál bez trestu obchodují

Domácí
14. 4. 2009 08:50
Policie vystupuje proti padělatelům bezzubě.
Policie vystupuje proti padělatelům bezzubě.

Policie vystupuje proti padělatelům bezzubě.Vysokoškolský titul nebo maturitu si můžete už několik let koupit na internetu za deset tisíc korun. A nemusíte se bát. I kdyby se na vás přišlo, nic horšího než pokuta a vyhazov vám nehrozí. Školní inspekce proti padělatelům zasáhnout nemůže a police je bezmocná.

Padělaných maturitních vysvědčení a diplomů je čím dál víc. Ve vězení zatím neskončil žádný padělatel ani podvodník, který si chtěl pomocí falešné maturity nebo titulu přilepšit. Od soudu vždy odchází pro nedostatek důkazů s peněžitým trestem, maximálně podmínkou.

ČTĚTE TAKÉ: Šéfka komise: Za maturitu mi platil otec studenta

Školní inspekci se nelegální byznys se vzděláním nelíbí, ale nic s ním dělat nemůže: "Nemáme nástroje na to, abychom vyšetřovali lidi a odhalovali padělky. Pokud nám dá policie o nějakém případu ve škole vědět, můžeme prošetřit porušování školských předpisů, ale to je všechno," vysvětluje Libor Vacek, mluvčí školní inspekce.

Nemůžeme nic dělat

Prázdné falešné vysvědčení.

Skoro všechna česká média se více či méně úspěšně pokusila koupit falešné vysvědčení a za pomoci policie dopadnout padělatele. Desítky podvodníků snažících se pomocí falešného vysvědčení protlačit do vyšší platové třídy nebo nového zaměstnání byly odhaleny. Na internetu se však s padělky dál kupčí ve velkém, podvodníci si jen dávají větší pozor.

Například na portálu hyperinzerce.cz prodává jakýsi JUDr. Kocman nevyplněné tiskopisy maturitního vysvědčení z roku 1986 až 1987 za čtyři a půl tisíce korun. "Nerad bych figuroval v televizi Nova, proto preferuji platbu předem a poté zaslání tiskopisu na vaši adresu," píše obchodník ve svém inzerátu.

Zmíněný JUDr. Kocman se žádného postihu bát nemusí. Prodej nevyplněného papíru s falešným razítkem školy totiž není trestný čin. Aby policie mohla nějak zasáhnout, musel by Kocman padělek vydávat za pravé vysvědčení. I v tomto případě by mu policie musela pokus o podvod složitě dokazovat.

Dva roky natvrdo? Těžko

Padělateli i kupujícímu podvodníkovi hrozí za trestný čin falšování úřední listiny až dva roky za mřížemi. Jak ve skutečnosti dopadli chycení viníci? Obchodník chycený televizí Nova v lednu loňského roku vyvázl s pokutou 60 tisíc korun.

Chomutovští strážníci, kteří se pro postup do vyšší platové třídy prokázali falešnou maturitou, dokonce zůstali ve službě. Případ z roku 2004 tak skončil fiaskem, strážníci pouze vrátili rozdíl mezi platy dvou tříd.

ČTĚTE TAKÉ: Jezdil s padělaným řidičákem. Pak si ho nesl vyměnit

Podvodníčky, kteří byli v roce 2003 chyceni přímo při prodeji, policie ani neobvinila. Z trestního zákoníku totiž jasně nevyplývá, zda je prázdný formulář, který prodávali, veřejná listina.

Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek

Pozor na podvodníka.

Nechci do televize Nova.

 

Další čtení

ilustrační foto

Tisíce německých hrobů v pohraničí chátrá. Česko je obnoví, slíbilo deset milionů, i víc

Domácí
Aktualizováno: 22. 5. 2025 01:51

Petr Pavel sáhl po milosti až po roce a půl – a hned pro více lidí

Domácí
21. 5. 2025
ilustrační foto

MŠMT pošle školám deset miliard Kč na nepedagogy a další výdaje pro konec roku

Domácí
21. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ