Pět na stole v českých: soud Doležela osvobodil
24.01.2008 11:40 Původní zpráva Aktualizováno 24.01. 17:25
Městský soud zprostil obžaloby někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, obviněného z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých".
Podle obžaloby si v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.
Soudce dnes odůvodnil osvobozující verdikt takto: na záznamu ze schůzek se nehovoří o penězích ani o společnosti Seta, nepodařilo se také prokázat spojení mezi Spyrou a Setou a záznam televize Nova je nekvalitní a sestříhaný.
Jak vznikla kauza "pět na stole v českých" |
Česká vláda chce před čtyřmi lety privatizovat Unipetrol. Zájemců je několik. Vedle zahraničních i dva domácí: Agrofert (Andrej Babiš) a Seta (Tomáš Pitr). Unipetrol nakonec za třináct miliard získává polský PKN Orlen. Agrofert tajně jednal s polskou společností o spolupráci a vyšachoval tak Setu. Tu zastupoval polský lobbista Jacek Spyra. A měl mít jediný úkol - vrátit Setu do hry o Unipetrol. |
Státní zástupkyně s výrokem soudu nesouhlasila a na místě se odvolala. Kauzou se tak bude zabývat vrchní soud.
Paroubek: Za vším je Pitr
Kauza "pět na stole v českých" má politický podtext a stojí za ní uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. Tak se snažil před soudem vysvětlit Jiří Paroubek údajnou žádost bývalého tajemníka svého kabinetu Zdeňka Doležela o pětimilionový úplatek.
"Spyra je špína člověk," vyslechl senát pražského soudu příkrý Paroubkův soud. "Nechápu, jak s ním Doležel mohl vést hovor. Vždyť Spyrova mluva je na úrovni páté cenové skupiny," dodal Paroubek. Podle něj stojí za celou aférou podnikatel Pitr, který úzce spolupracoval s ODS. "Celá pseudoaféra má politické pozadí. Byla součástí předvolebního boje s jasným cílem - rozlomit levici podle polského vzoru a diskreditovat sociálnědemokratickou vládu," řekl Paroubek.
Bývalý ministerský předseda také soudu potvrdil, že se sešel se šéfy tajných služeb. Informace, která na schůzce zazněla, ukazovala na to, že Tomáš Pitr stojí za zinscenováním a nahrávkou schůzky Doležel - Spyra.
Doležel podle Paroubka nemohl ovlivnit průběh privatizace Unipetrolu, protože ta již byla uzavřena. "A navíc byl příliš malý pán," popsal Doleželovy možnosti Paroubek. Shodl se tak s bývalým ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, jehož výpověď zazněla před soudem jako první.
Scházeli jsme se, ale neradili
Doležel tvrdí, že se se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním neradil. Několik schůzek však natočila skrytou kamerou televize Nova, která rozhovory obou mužů odvysílala. Podle Doležela šlo o kódovanou řeč a formulace "pět na stole" prý znamenala účast českého premiéra. Spyra tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal.Vrchní soud v Praze v červnu 2006 uložil Pitrovi za daňové delikty z roku 1994 pětiletý trest vězení. Podnikatel několikrát žádal o odklad výkonu trestu a také o obnovu procesu. Nakonec nenastoupil do vězení a podle médií se ukrývá v zahraničí. Nejvyšší soud nedávno zamítl jeho dovolání. Na Pitra je vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Podnikatel bývá spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi.
Setkání Spyra - Doležel |
Jacek Spyra si v srpnu 2005 sjednal schůzku s Zdeňkem Doleželem, tehdy tajemníkem ministerského předsedy Jiřího Paroubka, který mu měl za pět milionů korun (pět na stole v českých) slíbit, že se Seta do hry vrátí. Schůzku však natočila televize Nova a předala záznam policii. Ta obvinila Doležela z podvodu, protože do privatizace Unipetrolu už nemohl zasáhnout. |
Seta bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu firmě PKN Orlen českým partnerem polského koncernu.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.