<span>Pitrův komplic</span> nemusí kvůli rakovině do vězení

Domácí
19. 8. 2008 10:06
Podnikatel Jiří Syrovátka, majitel golfového hřiště Karlštejn.
Podnikatel Jiří Syrovátka, majitel golfového hřiště Karlštejn.

Podnikatel Jiří Syrovátka, majitel golfového hřiště Karlštejn.Podnikatel Jiří Syrovátka, který byl spolu s uprchlým Tomášem Pitrem odsouzen před dvěma lety k pěti letům za daňové delikty, do vězení nakonec vůbec nenastoupí. Trpí rakovinou, a proto mu senát soudce Petra Nováka z pražského městského soudu odpustil trest. Informuje o tom Právo. Syrovátka se hodlá léčit v USA.

"Rozhodli jsme 25. června upustit od výkonu trestu odnětí svobody ze zvláštních zdravotních důvodů, které byly prokázány opakovanými znaleckými posudky renomovaných znalců. Pan Syrovátka poslal nejen fotodokumentaci, ale i videozáznam, který dokladuje jeho zdravotní stav," řekl soudce Novák.

Na Syrovátkově těle jsou prý patrné jizvy po operacích, o kterých znalci hovoří. "Není tedy pochyb o tom, že trpí závažným onemocněním a že nemůže trest vykonat," doplnil. Své rozhodnutí by soudce změnil pouze v případě, že by se Syrovátka úplně uzdravil.

ČTĚTE TAKÉ: Pitrův advokát je údajně stíhán za obchod s drogami

Syrovátka se kvůli svému zdravotnímu stavu neúčastnil už vynášení verdiktu v červnu 2006. Tehdy byl hospitalizován v Itálii, odkud soud pravidelně informoval. Krátce po verdiktu poslal první žádost o odklad výkonu trestu.

Provod, Pitr a Syrovátka (vpravo) u soudu za daňový únik 58 mil.Pitr stále uniká

Obžaloba v procesu vinila podnikatele Tomáše Pitra, Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Pražský vrchní soud pak všem tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně tak Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem loňského roku odmítl Nejvyšší soud.

Pitr, který býval spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, ale zmizel a trestu se vyhýbá. Do vězení údajně nenastoupil z obavy o svůj život. Je na něho vydán také evropský a mezinárodní zatykač. Odsouzený Vratislav Romanovský je podle Práva také na útěku. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007.

Foto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ