Policejní vydírání: soud znovu řeší Toflův gang

Domácí
11. 4. 2017 12:04
Brněnský krajský soud pokračoval v projednávání kauzy policejního Toflova gangu, který údajně vydíral podnikatele. Na snímku Petr Křipský.
Brněnský krajský soud pokračoval v projednávání kauzy policejního Toflova gangu, který údajně vydíral podnikatele. Na snímku Petr Křipský.

Krajský soud v Brně se po zrušení části rozsudku znovu zabývá jedním z případů takzvaného Toflova gangu. Bývalý policista Petr Křipský podle obžaloby vyvíjel nátlak na jednoho z dlužníků, aby zaplatil konkrétnímu věřiteli. Líčení bude pokračovat na začátku září.

Skupina bývalých policistů a jejich kompliců podle verdiktu z roku 2014 vydírala podnikatele na jižní Moravě. Podle původní obžaloby spáchal Křipský v letech 2003 až 2010 pět skutků, soud ho u čtyř z nich obžaloby zbavil. Trest za jeden skutek zněl 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200 tisíc korun. Nejvyšší soud verdikt zrušil kvůli nesrovnalostem v časové ose případu, takže se případem Křipského opětovně zabývá krajský soud.

Křipský měl podle obžaloby vyvíjet při výslechu nátlak na podnikatele Igora Kadlčíka, aby zaplatil 900 tisíc korun firmě, které byl dlužen. Tím Křipský podle spisu upřednostnil jednoho z věřitelů. Křipský to popírá. Podle něj si Kadlčík po zhlédnutí reportáže vytvořil nějakou realitu, že se stal obětí gangu. Vedou spolu i civilní spor, Kadlčík po Křipském požaduje za údajnou újmu na zdraví asi 4,5 milionu korun.

Soud pokračoval výslechem dvou advokátů, kteří kolem roku 2012 Kadlčíka zastupovali. Zdeněk Sochorec byl přítomný výslechu, kde podle obžaloby k nátlaku na Kadlčíka mělo dojít. "On byl roztřepaný, nervově labilní. Doporučil jsem mu, ať s policií spolupracuje," řekl. Doplnil, že měl pocit, že policii zajímá jen ten jeden případ.

Křipský k tomu uvedl, že Kadlčík byl jako svědek vyslýchán pro podvod věřitelské firmy, které Kadlčík dlužil, a že prověřovali jednatele dotyčné firmy, ne Kadlčíka.

Tresty od tří do devíti let vězení si ve sledované kauze v roce 2014 vyslechlo 11 lidí. Jako druhá instance rozhodoval předloni v březnu Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší trest potvrdil někdejšímu policistovi Miloši Almásymu, jenž se podle pravomocného verdiktu podílel na polovině ze dvou desítek skutků spáchaných v letech 1998 až 2010.

Snížení trestu z osmi na sedm let dosáhl u vrchního soudu další bývalý policista Eduard Slanina. Deset odsouzených se následně dovolalo k Nejvyššímu soudu, devíti z nich soud trest potvrdil. Uspěl jen Křipský.

Odsouzení podle pravomocného verdiktu nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu. Advokáti odsouzených v minulosti poukazovali na to, že řada důkazů stojí na svědcích s bohatou kriminální minulostí. Nad vyšetřováním podle nich nebyla žádná účinná kontrola a dozor, kriminalisté rozkrývající trestnou činnost podle advokátů překrucovali důkazy.

Vyšetřování složité kauzy začalo kolem roku 2009. Následující rok se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po kterém údajný gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

U krajského soudu měly vypovídat další dvě svědkyně, které se však omluvily. Spis případu si navíc vyžádal nadřízený soud. Líčení je proto přerušeno až do září.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

ilustrační foto

Tisíce německých hrobů v pohraničí chátrá. Česko je obnoví, slíbilo deset milionů, i víc

Domácí
Aktualizováno: 22. 5. 2025 01:51

Petr Pavel sáhl po milosti až po roce a půl – a hned pro více lidí

Domácí
21. 5. 2025
ilustrační foto

MŠMT pošle školám deset miliard Kč na nepedagogy a další výdaje pro konec roku

Domácí
21. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ