Babiš představil složení nového kabinetu. Kdo jsou ministři?

Domácí
22. 6. 2018 20:25
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš představil druhou vládní sestavu, kterou vytvořil s pomocí ČSSD. Hnutí ANO obsadí ve vládě devět křesel, ČSSD pět. Ve svých funkcích kromě premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok. Kdo všechno usedne ve vládě?

Ministerstvo vnitra

Vedoucí pozici na vnitru by měl zaujmout předseda ČSSD Jan Hamáček (*1978), který je v čele sociálních demokratů od počátku tohoto roku, když v druhém kole hlasování přetlačil názorového oponenta Jiřího Zimolu. V ČSSD působí od svého raného mládí a v jejích barvách se poprvé dostal do sněmovny v roce 2006, když o jeho mandátu rozhodli voliči ve Středočeském kraji. Ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD. V roce 2013 se v 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny v historii ČR a funkci zastával až do roku 2017. 

Ministerstvo životního prostředí

Richard Brabec (*1966) se do roku 2012, pohyboval převážně v soukromém sektoru. Politika jej ovšem zajímala již v mládí, kdy se angažoval jako člen Občanského fóra. V roce 2013 se stal poslancem za hnutí ANO a následně ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. V současné době vykonává též funkci, ale ve vládě Andreje Babiše.

Ministerstvo financí

Alena Schillerová (*1964) se do vrcholné politiky dostala poté, co vykonávala funkci odborné náměstkyně ministra financí Andreje Babiše, kterému pomáhala zrealizovat EET. V roce 2017 jí Miloš Zeman jmenoval ministryní, stala se tak historicky první ženou, která usedla v čele tohoto úřadu.

Ministerstvo pro místní rozvoj

Kláru Dostálová (*1971) se začala realizovat v politice roku 2014, kdy pracovala jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové, ve funkci zůstala i po příchodu její nástupkyně Karly Šlechtové. V roce 2017 byla Klára Doležalová zvolena poslankyní a následně prezidentem republiky jmenována do křesla ministryně.

Ministerstvo dopravy

Dan Ťok (*1959) vykonával pozici ředitele Skansky, tuto pozici ale opustil, když jej hnutí ANO v roce 2014 požádal, aby se ujal funkce ministra dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. Těšně po znovuzvolení poslancem v roce 2017 krátce zvažoval odchod z politiky, což si následně rozmyslel a znovu se ujal funkce ministra dopravy ve vládě Andreje Babiše.

Ministerstvo školství

Robert Plaga (*1978) se na ministerstvu školství krátce mihl již v roce 2011, ale z funkce vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU po pár dnech odešel. Do řad vysoké politiky se vrátil v roce 2015, kdy se stal náměstkem hnutí ANO na ministerstvu školství, jehož vedení se již jako ministr ujal roku 2017.

Lubomír Metnar.Ministerstvo obrany

Lubomír Metnar (*1967) je v prostředí vysoké politiky poměrně krátce, ale přesto stihl již dvakrát změnit stranu. V roce 2017 byl členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, které usiluje o vystoupení z EU a NATO. Ještě týž rok ovšem přestoupil do hnutí ANO a stal se kandidátem na post ministra vnitra v první vládě Andreje Babiše, do této funkce byl posléze i jmenován. Na konci června 2018 navrhl Andrej Babiš Lubomíra Metnara do funkce ministra obrany.

Ministerstvo spravedlnosti

Taťána Malá (*1981) je členkou hnutí ANO již od roku 2013, působí jako právnička, mentorka a předsedkyně hnutí ANO v Jihomoravském kraji. V roce 2016 byla zvolena náměstkyní hejtmana v Jihomoravském kraji a v roce 2017 byla lidem vyslána do Poslanecké sněmovny. V červnu 2018 jí Andrej Babiš nabídl funkci ministryně spravedlnosti, což působí kontroverzně, protože Malá v minulosti navrhovala odložení Babišova stíhání.

Marta Nováková.Ministerstvo průmyslu a obchodu

Marta Nováková (*1954), dosavadní prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se v politice přímo nikdy neangažovala, bude v tomto ohledu nováčkem, což ale Andreji Babišovi nebrání, aby jí jmenoval do funkce ministryně průmyslu a obchodu.

Ministerstvo zdravotnictví

Adam Vojtěch (*1986) je vystudovaný právník, ministrem zdravotnictví od roku 2017. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen z kandidátky Jihočeského kraje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Petr Krčál (*1964) svou politickou kariéru zahájil ještě za dob ČSSR, kdy byl krátce členem komunistické strany. V devadesátých letech se realizoval v soukromém sektoru a od roku 2000 vykonával různé politické funkce. V květnu 2018 byl předsednictvem ČSSD navržen jako kandidát na post ministra práce a sociálních věcí.

Ministerstvo kultury

Antonín Staněk (*1966) je vysokoškolský pedagog, členem ČSSD je 17 let a v minulosti například vykonával post primátora Olomouce. V říjnu 2017 byl zvolen poslancem.

Ministerstvo zemědělství

Miroslav Toman (*1960) se narodil do politické rodiny, jeho otec byl ministrem v Štrougalově vládě. Miroslav Toman se živili jako podnikatel, působil například jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu, v minulosti také několikrát působil na postu náměstka ministra zemědělství. Od roku 2014 vykonával funkci prezidenta Agrární komory.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Archeolog Ondřej Nováček ukazuje převážně skleněné lahvičky objevené při archeologickém výzkumu na místě někdejšího Prioru u brněnského hlavního nádraží, 15. května 2025, Brno.

Pod Priorem v Brně se našla slavná vlnařská továrna. Vědci chtějí hlouběji

Domácí
15. 5. 2025
A hurá do učení

Přijímačky na střední letos na první dobrou vyšly 94 procentům žáků

Domácí
15. 5. 2025
Zavilí vlci zavile vyjí na bílý měsíc

Lidská zrůda otrávila čtyři vlky. Smečka se možná rozpadla, byli to mladí vlci

Domácí
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ