Babiš se chystá do Bruselu. Čeká ho Juncker i Tusk

Domácí
9. 11. 2018 16:37
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude příští pátek v Bruselu jednat se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. O prodeji hutního podniku ArcelorMittal Ostrava má v plánu hovořit s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. S evropskými politiky chce probrat například směrnici o copyrightu, evropskou debatu o přechodu na jednotný zimní, nebo letní čas či téma migrace.

"Objednal jsem se, protože na evropských radách není dost času," řekl Babiš k chystané návštěvě. V Bruselu se chce připravit na svou cestu do Maroka, kam zamíří kvůli zmírnění dopadů migrace. Chce vědět, jak Evropská komise vyjednává s Afrikou ekonomickou spolupráci.

"Budu samozřejmě mluvit i o té směrnici o copyrightu," uvedl. Kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv poskytnout nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako jsou Google, YouTube či Facebook, Evropský parlament schválil v prvním čtení v září. Nyní má o konečné podobě normy, kterou pak bude Evropský parlament znovu schvalovat hlasováním, s členskými státy jednat Evropská komise.

Vestagerové, která má v komisi na starosti hospodářskou soutěž, Babiš už napsal kvůli prodeji ArcelorMittalu dopis, v němž na ni naléhá, aby Evropská komise při schvalování kupce hutního podniku prozkoumala transakce s emisními povolenkami a investiční plán potenciálního kupce, britské firmy Liberty House. Nový majitel se nelíbí odborům hutní společnosti. Evropské komisi poslaly námitky proti prodeji podniku firmě Liberty House. Domnívají se, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil. Babiš se zástupci kupce jednal v Praze ve středu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Prezentace aktuálních témat k projektu nové multifunkční hokejové arény v Pardubicích (MHAP). Vystoupí: Petr Dědek, investor projektu, majitel skupiny D+D GROUP (součástí skupiny je MHAP), Patrik Melka, finanční ředitel D+D GROUP a MHAP.

Stavba pardubické arény pro 22.300 lidí začne možná už v létě, má stát 12,5 mld.

Domácí
18. 3. 2026
Protipěchotní minu a protipancéřový náboj přinesl na policii muž z Písecka. Policisté vyzývají veřejnost, aby s municí nikdy nemanipulovala.

Bývalý voják z Písecka přinesl na policii historickou munici

Domácí
18. 3. 2026
První den návštěvy prezidenta republiky Petra Pavla a jeho manželky Evy ve Středočeském kraji.

Na zřícenině hradu Zvířetice přivítaly prezidenta Pavla nové lavice

Domácí
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ