Další výstavbu silnic bych nezastavoval, říká rebel Huml
14.08.2010 15:00 Původní zpráva
Dvanáct silničních staveb se zastaví, rozhodl ministr dopravy Vít Bárta. Podle šéfa nové meziresortní dopravní komise Stanislava Humla, také poslance za Věci veřejné jako Bárta, to ale může být ve výsledku dražší, než kdyby se stavělo dál, ovšem ve volnějším tempu. Zmínil to v rozhovoru pro časopis Týden.
"Upřímně řečeno, ekonomiku já neřeším. To je doména pana ministra Bárty, dělba práce je u nás takto jasně daná. Ale můj soukromý názor je, že pokud se stavby zastaví a zakonzervují, může to být v podstatě dražší, než kdyby se plynule stavělo dál, byť v útlumu," uvedl Huml.
K TÉMATU: Bárta slevil, zastaví jen 12 staveb. Kraje se přesto bouří
Lepším řešením by podle něj bylo, kdyby se dopravní stavby pouze co nejvíc zpomalily. "Šel bych spíš do nějakého umrtvení a zpomalení staveb do listopadu a přes zimu se stavby stejně přirozeně utlumí. Nakonec velmi podobné stanovisko vydal Senát, jak mi sdělil senátor Nedoma (člen senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a předseda dopravního podvýboru, pozn. red.)," řekl.
Huml ovšem zdůraznil, že tím nechce kritizovat postup vlády. "Chápu, že je situace neutěšená a ve státní kase nejsou peníze," sdělil. "Ale máme v programu, že budeme dávat do dopravní infrastruktury stejné peníze jako minulé vlády, takže by se současná vláda měla hluboce zamyslet, až bude rozhodovat o financích," poznamenal.
Někteří odborníci na dopravu navrhují, že by se daly prostředky na stavbu silnic získat zvýšením dálničních poplatků. Už by se neprodávaly dálniční známky, ale na mýtných branách by i řidiči osobních vozů platili podle počtu ujetých kilometrů. To by však podle Humla nebylo nejlepší cestou. "Musíme si uvědomit, že potom lidé za jednu jízdu na dovolenou zaplatí třeba tolik, co nyní za roční dálniční známku," upozornil s tím, že to by mohlo snížit pohyblivost pracovních sil a vést nakonec ke zvýšení nezaměstnanosti.
"V nákladní dopravě si firmy zvýšení výdajů na jízdu po dálnicích započítají do cen svých výrobků nebo služeb, ale obyčejný člověk si to nemá kam zakalkulovat a zaplatí to ze svého," dodal
"Vím, že to v některých zemích funguje. Znám Francii, znám Itálii a taky vídám ty fronty, které se tam tvoří u mýtných bran. To je další problém s tím spojený," naznačil. "Ale taky znám Švýcarsko, kde naopak funguje prodej dálničních známek, a to už mnoho let beze změn," zdůraznil.
- Budou řidiči platit pokuty i za vztyčený prostředníček?
- Zmenší se tresty za drobné přestupky, a naopak zpřísní postihy za agresivní jízdu?
- Bude autoškola rozdělená na dvě fáze a řidičák budou moci dostat "na zkoušku" už sedmnáctiletí řidiči?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 16. srpna.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.