Kdo by čekal, že čeští poslanci po projevu premiéra žádajícího o důvěru povedou vážné debaty o tom, co by měla vláda udělat a co je pro zemi skutečně nejlepší, byl by jen naivním prvňáčkem ve sledování sněmovních diskusí. Přece daleko zajímavější je řešit, co je to ta TOP 09 nebo jak se přezdívá hlavnímu manažerovi volebních kampaní ČSSD.
Stačilo málo. Aby hned po Janu Fischerovi promluvil Miroslav Kalousek. Parlament to zablokovalo na několik hodin.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda dokončí privatizaci ČSA i ekozakázku, řekl Fischer
Kto éto TOPřeběhlík?
"Všemu bych téměř rozuměla, ač je to s podivem, nejsem ekonom, ale prosím vás, co to je za věc, poslanci TOP 09 v této sněmovně? Nic mi to neříká," odstartovala poslankyně Lenka Mazuchová (ČSSD). "Není to sice k věci, ale na slušnou otázku slušná odpověď," odvětil Kalousek (TOP 09) a dal se do vysvětlování. Úspěšný ale nebyl. Lavina mimoběžné debaty se už utrhla.
ČTĚTE TAKÉ: Svoboda vyhání TOP 09 z klubu lidovců. Ti odejdou sami
"Začasté mě zastavují občané a ptají se v podstatě stejně. Já se přiznávám, že odpověď pro mě nebývá jednoduchá. Občanům odpovídám na tyto otázky tak, že se sice mohou nazývati parlamentní stranou, tedy TOP 09, ale jde v podstatě o další partu přeběhlíků," pokusil se o výklad předseda klubu KSČM Pavel Kováčik.
Přisadil si i exministr ODS Martin Říman: "Musím říct, že Kalouskovo volání po zodpovědnosti vlády vůči rozpočtu na rok 2011 je v pořádku, nicméně nezbývá než si postesknout, proč onu zodpovědnost pan kolega Kalousek nevyjadřoval stejně silně i v dobách, kdy coby předseda rozpočtového výboru tvořil s ministrem financí Sobotkou nerozlučnou dvojici."
Nechci, ale musím...
Když se do exministra financí opřel i jeho "domnělý" spojenec Bohuslav Sobotka (ČSSD), bylo o odvetě rozhodnuto. "Já zde nechci debatovat o tom, zdali pan poslanec Kalousek je bývalý lidovec, či současný představitel TOP 09, já si myslím, že je to spíš ta první varianta," prohlásil místopředseda Paroubkovy strany, který Kalouskovi neprozřetelně vyčetl i "zpackaný" prodej ČSA. A to neměl.
ČTĚTE TAKÉ: ČSA se zaměří na náklady. Zisk čekají v roce 2011
"Tady nechci vyčítat nebo otevírat všechny staré skříňky, které kolem téhle společnosti byly otevřeny a uzamčeny. Ale že mně stav v ČSA vyčítáte, vy, který jste na příkaz svého premiéra Grosse jmenoval do funkce prezidenta ČSA Jardu Tvrdíka, v odborných kruzích řečeného "Luftjarda", vy, který jste ho tam držel? Proboha živého," zaklel naprosto nelidovecky Kalousek a tím elegantně nastolil další téma. "Uvědomte si, že jediné, co může sociální demokracie o ČSA činiti, je zdvořile mlčet!"
"Já si myslím, že může udělat více," navázal bryskně místopředseda ODS Petr Nečas. "Může vyzvat pana Jaroslava Tvrdíka, aby vrátil veškeré odměny a platy, které obdržel jako prezident Českých aerolinií, protože tuto firmu pohřbil."
Antrax a superman v sále
"Pan Tvrdík by musel být superman, pokud by to dokázal ještě čtyři roky po svém odchodu z vedení ČSA," pokusil se o obhajobu stranického manažera ještě Sobotka, ale toho se jal ukáznit i matador sněmovních lavic lidovec Jan Kasal.
ČTĚTE TAKÉ: Jan Kasal chtěl omluvu od Blesku, zatím nepochodil
"Já bych také mohl vzpomínat a věřte, že jsem za téměř dvacet let v této sněmovně už zažil leccos. Zmiňovaný pan Tvrdík, který musí mít hroznou radost z toho, že jeho jméno je tady tak často citováno, tady třepal ampulkou antraxu (vzpomínáte si na to?) čerstvě dovezeného z Iráku. Ale proto jsem se nepřihlásil," umravnil se nakonec sám Kasal. Potvrdil tak předsedovi Miloslavu Vlčkovi důvěrně známý fakt, že pro uklidnění vášní nepomůže na poslance ani hřímat, ani zvonit, ale jen jediné: udělat pěkně dlouhou přestávku. Dnes se totiž rozčílil i jindy naprosto ospale klidný Zdeněk Jičínský (ČSSD).
"Přece nejsme nějaká banánová republika, kde slovo parlamentu nemá žádnou váhu," zvýšil hlas tentokrát na prezidenta, který stále "nepodepsal."
Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek