Nejmladší poslanec Dominik Feri (21) z TOP 09 je nejpopulárnější zejména u mladých lidí, na něž zacílil během kampaně hlavně prostřednictvím sociálních sítí. Proč využívá moderní technologie a co si myslí o záměrech Andreje Babiše a jeho menšinové vládě, na to odpovídal v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.
Anketa:
Jste spokojení s tím, jak dopadly volby v Česku?
- Ano, jistě. 33%
- Určitě ne. 33%
- Vůbec mě to nezajímá. 33%
Co podle vás funguje na dnešní mladé lidi, aby se pozvedl jejich zájem o politické dění?
Dost lidí tvrdí, že politiku dělám cool a sexy, a že to pro mladé lidi stačí. Nemyslím si. Nelze škatulkovat a říkat "mladí lidé", protože člověk, kterému je osmnáct let a je prvovolič, je diametrálně myšlením odlišný od někoho, komu je například dvacet sedm a už má na krku hypotéku. Klíčový je program. Pro tu nejmladší voličskou skupinu dost často funguje téma školství, které jsme dost akcentovali, u těch starších - mladších jsou třeba atraktivní témata, jako je například elektronizace státní správy. Zcela zásadní je ale komunikace politiků s voliči.
Jak to myslíte?
Mám na mysli zejména komunikační kanály, jako jsou sociální sítě. Lidé tak mají přehled o tom, co který politik dělá, a hlavně, že má zájem se o všechno s lidmi podělit. A to je právě jeden ze slibů, které jsem dal já, že o svém mandátu budu v maximální možné míře referovat na sociálních sítích.
Jak na vaše referování prostřednictvím sociálních sítích reagují uživatelé?
Má to velký úspěch. Zrovna nedávno mi někdo psal, že se cítí být součástí něčeho většího, protože každý den sleduje to, co dělám. Jestli tomu opravdu tak je a někdo to tak skutečně vnímá, jsem za to neskutečně rád, protože tak to má být.
Nereferujete o tom třeba i kvůli tomu, že chcete být stále středem pozornosti?
Ne, to opravdu ne. Nejde mi o to, abych poslouchal samou chválu. Spíš to mám jako přímou reflexi - kdybych něco dělal špatně, hned mě na to někdo upozorní a já se na to aspoň zaměřím a napravím to.
Myslíte si, že právě tento přístup zaujal mladé voliče natolik, že vám dali při volbách své hlasy?
Myslím si, že se jim líbí právě ten bezprostřední přístup a konzistentnost v tom smyslu, už se dva roky snažím přesvědčit mladé lidi, aby šli volit. Samozřejmě dost lidí oceňuje i témata, která se nějakým způsobem snažím tlačit, nebo například, že pořád upozorňuji na nebezpečí, které představuje Andrej Babiš, nebo radikalizace české společnosti podporovaná třeba aktivitami Tomia Okamury.
Jak na váš "on-line" přístup reagují ostatní politici?
Starší politici občas reagují tak, že jim ta představa zveřejňování jejich kroků a činů na sociálních sítích přijde až komická a nedovedou si to představit. Na druhou stranu ale je po tom velká poptávka a myslím si, že je chyba, když se všichni spokojili s tím, že jediným komunikačním kanálem jsou novináři nebo nějaká televizní vystoupení. Podle mě ti politici, kteří využívají sociální sítě a moderní technologie, postupně získávají lepší pozice.
Co říkáte na neúspěch strany TOP 09?
Přiznám se, že jsem hodně zklamaný, ale dalo se to předvídat. Bylo totiž zcela jasné, že dostaneme méně procent než ve volbách v roce 2013. Že ale z 11,99 klesneme na 5,31, tak to teda nikdo moc nečekal.
Co bylo podle vás důvodem takového propadu?
Hlavním důvodem, proč se tak stalo, byl fakt, že TOPka v roce 2013 kandidovala se Starosty, kteří poskytovali jistou regionální podporu. Nyní jsme však kandidovali bez jejich opory, tudíž jsme ztratili podporu na vesnicích a v malých městech..
Jaké budou kroky k pozvednutí strany?
Určitě je důležité začít objíždět regiony, více hovořit s lidmi, pořádat besedy... Je to hodně důležité, neboť si myslím, že nějaká taková beseda s lidmi na malém městě, kde se sejde sto lidí, má skutečně větší dopad, než nějaký článek nebo vyjádření, který dáte nějakému médiu. Navíc pokud se to prováže ještě se sociálními sítěmi, mělo by to mít dobrý výsledek.
Zatím se ale také diskutuje o možné změně vedení strany. Kdo by byl podle vás vhodným kandidátem?
Abych se přiznal, já osobně zatím žádného kandidáta nemám. Nejprve se budeme muset všichni sejít a probrat možnosti.
I tak ale už padly návrhy na možné kandidáty ...
Ano, to je pravda. Dlouho se hovořilo o Markétě Pekarové Adamové, která nakonec post předsedkyně strany odmítla, což respektuji. Vést politickou stranu není příjemná a nenáročná práce. Pak se také hovoří o Jiřím Pospíšilovi, nicméně u něj je to mírně komplikovanější.
Z jakého důvodu?
Jiří Pospíšil je v Bruselu a být zároveň europoslancem a předsedou politické strany je zaprvé bezprecedentní situace a zadruhé si myslím, že to bude velmi náročně a těžce zvládnutelné, pokud vůbec.
Vy byste o takové funkci uvažoval?
Ne, já žádné takové ambice nemám, protože to poslední, za čím bych se teď chtěl hnát, jsou nějaké funkce. Teď je pro mě opravdu důležité pracovat ve sněmovně, což je pro mě hodně velká výzva, ke které přistupuji s ohromným respektem.
Jak vnímáte dosavadní vyjednávání o nové vládě?
Mně už nyní přijde, že ta jednání jsou spíš jako divadlo pro média. Ta skutečná vůle už vyšla najevo, menšinová vláda hnutí ANO však s největší pravděpodobností nemá šanci získat důvěru sněmovny. Nechceme, aby nám tu vládla vláda bez důvěry. Vláda, která by byla nekontrolovaná a nekontrolovatelná. Přišli jsme proto s poněkud odvážným plánem.
Kterým?
Ústava ve článku 73, odstavci dva hovoří o tom, že vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené sněmovny. Tím se myslí vláda Bohuslava Sobotky, který je stále premiér. Podle paragrafu dvacet pět jednacího řádu sněmovny zvolí poslanci na ustavující schůzi předsedu poslanecké sněmovny. Dokud není jmenován předseda, nemůže skončit ustavující schůze. Dokud neskončí ustavující schůze, nemůže Miloš Zeman odvolat vládu Bohuslava Sobotky a jmenovat vládu Andreje Babiše, kterou by pak držel při životě. Chceme tedy přesvědčit další strany, aby nehlasovali pro kandidáta na předsedu sněmovny za hnutí ANO Radka Vondráčka. Zatím ho plánují podpořit SPD Tomia Okamury a Piráti.
To je hodně složitý konstrukt ...
Ano, to je pravda a docela těžko se to vysvětluje. Jenže co budeme dělat, až tady bude vláda Andreje Babiše, která bude v demisi, ale přesto bude kontrolovat třeba ministerstvo vnitra, tajné služby, státní podniky? Připomínám, že pokud by vládu držel Miloš Zeman tím, že by nejmenoval nového premiéra, tak by mohla vládnout třeba 4 roky. Ústavní stížnost nepřipadá v úvahu, pouze ústavní žaloba. Najde se pro ni ale ve sněmovně 120 potřebných hlasů? Nevím. Vláda bez důvěry je děsivý scénář, ale je potřeba na něj být připraven. A pokud na tento scénář dojde, tak každý, kdo bude hlasovat na ustavující schůzi pro Radka Vondráčka jako kandidáta na předsedu sněmovny, na tom bude mít svůj díl odpovědnosti.
Jaká podoba vlády by byla podle vás nejvhodnější?
Ta vláda, která získá důvěru poslanecké sněmovny.