Nečas se sejde s Merkelovou. Přesvědčí ho o podpoře eurozóny?

Domácí
17. 2. 2012 17:43
Na schůzku s německou kancléřkou má dorazit i premiér Irska a Lotyšska.
Na schůzku s německou kancléřkou má dorazit i premiér Irska a Lotyšska.

Předseda vlády Petr Nečas bude příští čtvrtek v Německu jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou. Schůzka, která se odehraje týden před summitem EU ke smlouvě o fiskální unii, se podle webu Merkelové bude týkat otázek budoucnosti eurozóny i Evropské unie obecně.

Společně s Nečasem by se s Merkelovou na zámku Meseberg nedaleko Berlína měli ve čtvrtek večer setkat premiéři Irska Enda Kenny a Lotyšska Valdis Dombrovskis. "Kancléřka pokračuje ve své neformální výměně názorů s šéfy evropských vlád," uvádějí její internetové stránky. Je to už třetí setkání tohoto druhu, které německá kancléřka s šéfy vlád zemí EU na Mesebergu pořádá.

Německo je silným zastáncem a spolutvůrcem smlouvy o fiskální odpovědnosti zemí EU dohodnuté na počátku roku. Spolu s Francií stojí v čele úsilí o záchranu eura i problémy zmítaného Řecka.

Česká republika se ústy Nečase ke smlouvě zatím odmítla připojit. Nečas se jen krátce před summitem EU, který v Bruselu začíná 1. března, sejde s britským premiérem Davidem Cameronem. Británie se rozhodla na projektu smlouvy nepodílet už loni v prosinci.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Celníci mají dobrý zářez. Zabavili přes metrák ketaminu

Domácí
18. 3. 2026
ilustrační foto

Kněz sexuálně zaútočil na dívku ve zpovědnici. Soud mu potvrdil podmínku

Domácí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 14:44
ilustrační obrázek

Kamarádi táhnou víc než medaile: co skutečně motivuje děti ke sportu

Domácí
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ