Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Nezávislých demokratů

Domácí
22. 1. 2015 12:46
Vladimír Železný byl v minulosti hlavní tváří Nezávislých demokratů.
Vladimír Železný byl v minulosti hlavní tváří Nezávislých demokratů.

Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil na návrh vlády činnost Nezávislých demokratů. Hlavní tváří politické strany byl v minulosti Vladimír Železný, někdejší ředitel TV Nova. Nejvyšší správní soud své rozhodnutí zveřejnil na úřední desce. Důvodem pozastavení jsou nedostatky ve výročních finančních zprávách za léta 2012 a 2013.

Auditor měl ke zprávám výhrady. Například pro rok 2013 upozorňoval na to, že strana je v červených číslech a prodlužuje se splatnost závazků. Kroky k nápravě strana podle soudu neučinila.

Administrátorka strany Naděžda Martáková nechtěla rozhodnutí Nejvyššího správního soudu komentovat, dokud s kolegy situaci neproberou. "Ale samozřejmě to budeme muset nějak řešit," uvedla Martáková.

Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany. Jestliže strana pokládá pozastavení činnosti za neoprávněné, může se také obrátit na Ústavní soud.

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo Nezávislé demokraty v roce 2005. Naposledy o sobě dala strana vědět loni na podzim, kdy za ni Železný kandidoval do Senátu na Znojemsku. Vypadl v prvním kole, získal devět procent hlasů. V minulosti se Železný do Senátu i Evropského parlamentu dostal jako kandidát hnutí Nezávislí.

Nejvyšší správní soud se zabýval také situací dalších stran a hnutí, výsledky postupně oznamuje na úřední desce. Rozpustil Vlasteneckou stranu, dále regionální uskupení Lidové fórum a OSMA - Občané svému městu. Návrh na pozastavení činnosti HOZK - Hnutí odborníků za kraje se sídlem ve Zlíně soudci zamítli. Už minulý týden Nejvyšší správní soud rozpustil Občanské hnutí pro Mimoň a pozastavil činnost sedmi dalším stranám a hnutím, převážně s regionální a lokální působností.

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění neexistují řádné opravné prostředky. Lze se však teoreticky obrátit na Ústavní soud a požádat jej, aby posoudil, zda je rozhodnutí o rozpuštění ve shodě s ústavním pořádkem.

Všechny registrované strany a hnutí musejí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit. Naposledy vláda v prosinci navrhla, aby soud rozpustil celkem 11 stran či hnutí a pozastavil činnost dalších 21.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ