Poslanci ANO ve sněmovně nebudou řídit žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami, dohodli se na tom lídři parlamentních stran. Šéf sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že zbývá dohoda na komisi k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) mezi komunisty a ČSSD. O rozdělení komisí diskutovali předsedové sněmovních stran už ve středu večer, nechtěli ale komentovat dílčí výsledky, ve čtvrtek se sešli na zhruba půlhodinové schůzce.
"S výjimkou KSČM a ČSSD, které by se měly dohodnout na jedné komisi, je dohoda na obsazení místopředsedů výborů i na obsazení nominací do stálých delegací a do kontrolních komisí," uvedl Faltýnek. ANO podle něj respektovalo, že kontrolní komise bude mít opozice. "My pouze aspirujeme na pozici předsedy nebo předsedkyně komise pro rodinu, kterou zřídila sněmovna," uvedl Faltýnek.
Při diskusi o počtu místopředsedů výborů se lídři dohodli na snížení jejich počtu v mandátovém a imunitním výboru na tři. Ve vedení největšího - školského - výboru bude i nadále sedm místopředsedů, přičemž místo, o které chtělo ANO počet snížit, připadne Demokratickému bloku, z něhož pochází i předseda výboru Václav Klaus mladší. "To bude jediný výbor se sedmi místopředsedy," konstatoval Faltýnek.
SPD bude podle dohody kontrolovat komisi pro kyberbezpečnost a pro Národní bezpečnostní úřad. "Počkáme si na to, koho konkrétně tam SPD nominuje, nerozhodujeme se čistě na základě politické příslušnosti, ale i na tom, co za tím člověkem je. Zda je důvěryhodný," řekl novinářům předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Předpokládá nicméně, že i bez hlasování Pirátů tyto komise SPD připadnou. Strana je podle předsedy SPD Tomia Okamury s výsledkem jednání spokojena.
Většina sněmovních výborů se sešla poprvé během středy. Dnes sněmovna potvrdila předsedy, které si výbory vybraly.
Celkem 11 komisí, tedy o tři víc než v minulém volebním období, založila Poslanecká sněmovna v úterý. ANO, SPD a KSČM prosadily, že se obsadí podle poměrného zastoupení.