Pokud lidovci nebudou jednotní, přijde konec koalice. Tak ve středu hřímal premiér Mirek Topolánek. Zlobí se na Jiřího Čunka, že nedokáže zajistit, aby lidovci hlasovali stejně jako zbytek koalice. Rebelant Ludvík Hovorka (KDU - ČSL) se totiž nepostavil proti socialistům, kteří navrhovali zrušení poplatků ve zdravotnictví.
"Pokud nebudeme mít pro klíčové hlasování všechny hlasy v koalici, tak to může znamenat konec koalice," prohlásil Topolánek. Problém chce prý řešit koaličně, tedy s šéfem lidovců Čunkem. "Jestliže neumí zajistit hlasy podle koaliční smlouvy, tak to určitě je problém," řekl premiér.
Sám Hovorka se brání tomu, že by chtěl rozbít koalici. "To není pravda. To je jeho výklad," komentoval Topolánkova kritická slova. Hovorku ale příliš nepodržel stranický kolega Cyril Svoboda, který je zařazován k Topolánkovým příznivcům uvnitř KDU - ČSL. "Jistě prospívá, když strana hlasuje v šiku, to je nepochybné," řekl. Jedním hlasem ale dodal, že Ludvík Hovorka určitě nechce koalici škodit.
Čunkův poslanec se nepostavil proti ČSSD ohledně zrušení poplatků ve zdravotnictví a pomohl jim s předlohou, která brání změnám v brněnské úrazové nemocnici, jež naplánoval ministr Tomáš Julínek (ODS). Hovorka to odůvodňoval tím, že má z vnitřku nemocnice informace o zbytečnosti Julínkova plánu na omezení služeb.
Problém jménem Hovorka
Jiřímu Čunkovi jde teď o hodně, chce zpět do vlády. A právě jednou z Topolánkových podmínek bylo, že už nesnese nejednotnost při hlasování. Jinými slovy, Čunek si musí udělat pořádek ve straně. Proto jsou premiérova slova jasným varováním, že se Čunkův návrat může zkomplikovat.
Uvnitř lidové strany se však Topolánkův zdvižený prst nesetkal s dobrým ohlasem. "To bychom mohli rovnou vstoupit do ODS," řekl jeden z poslanců strany.
Také Jiří Čunek zvolil poměrně ostrý tón na to, v jaké situaci se nachází. "Poslanci nejsou hlasovací stroje a musí se s nimi zacházet slušně. To je i případ pana Hovorky. Mluvil jsem s ním a také s ním mluvit budu, ale musíme se v rámci zlepšení vztahů k sobě chovat slušně," naráží Jiří Čunek na situaci v koalici. Schůzku s Čunkem potvrdil i Hovorka. "Pan předseda chtěl, abych hlasoval jako ostatní, ale pro mě to není přípustné," řekl.
Mohou si za to sami, říká Čunek
Čunek, který se Hovorky proti tlakům ODS zastává, občanským demokratům vytkl, že se nechovají příliš kamarádsky. A dal příklad. Lidovecký poslanec a bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský chtěl po současném ministru Aleši Řebíčkovi (ODS) vysvětlení k jednomu problému "a dostalo se mu jen přezíravého pohledu".
Socialisté mají z Hovorkova rebelování radost, nicméně popírají, že by za tím sami stáli. "Hovorka je jen špičkou ledovce. V koalici musí být víc poslanců, kteří si uvědomjí, že zdravotnická reforma má celou řadu problémů," řekl poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek.
Ludvík Hovorka se proslavil vloni, když jako jediný koaliční poslanec nepodpořil vládní reformu veřejných financí. Už tehdy mluvil Topolánek o krizi v koalici, tehdy nepřímo. Stejným termínem pohrozil i před prezidentskou volbou, kdy se zelení a část lidovců přiklonila k Janu Švejnarovi.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková