Poslanci Milanu Šťovíčkovi se nelíbí, jakým způsobem ho vyloučilo grémium Věcí veřejných ze strany. Postup nepovažuje za demokratický, protože jednání nebyl přítomen a neproběhlo ani v krajské organizaci v Litvínově. Dál však hodlá docházet na jednání stranických poslanců, uvedl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Co říkáte na to, že vás Věci veřejné vyloučily ze strany? Účastnil jste se jednání grémia? Snažil jste se rozhodnutí zvrátit?
Samotné rozhodnutí mě nepřekvapuje, spíše způsob, který vedení strany použilo. Jednání jsem přítomen nebyl, ale mé postoje vedení VV i veřejnost zná. Byl jsem trvalým a opakovaným oponentem ultimativních postupů a názorových kotrmelců, které v konečném důsledku dovedly stranu do izolace, rozštěpily poslanecký klub a zásadně zeslabily schopnost VV prosazovat své programové cíle.
Budete se proti rozhodnutí odvolávat k revizní komisi strany?
Především se o dalším postupu poradím se svými nejbližšími spolupracovníky z místního klubu VV v Litvínově. Skutečnost, že se rozhodovalo o takové záležitosti bez projednání v krajské organizaci či místním klubu však nepovažuji za dobrý a demokratický způsob.
Co teď budete dělat? Jste vyloučen i z poslaneckého klubu VV nebo na něj budete docházet?
Pokud vím, tak z poslaneckého klubu zatím vyloučen nejsem. Doufám, že alespoň tam budu při jednání přítomen. Otázkou však spíš je, zdá má smysl být členem klubu, když se vedení strany rozhodlo se mnou rozejít. Pro naplnění programových cílů, s nimiž jsem kandidoval a byl zvolen do poslanecké sněmovny, budu dál hledat co nejširší podporu, bez ohledu na členství ve straně VV.
Pokud se nebudete účastnit ani jednání klubu - práce ve sněmovně pro vás bude velmi obtížná. Čím se při hlasování budete řídit?
Především tím, za co jsem kandidoval a byl zvolen do sněmovny. Je všeobecně známo, že hlavním impulsem k mému vstupu do celostátní politiky byla snaha ochránit obyvatele podkrušnohorských měst a obcí (včetně mého rodného Litvínova) před dalším rozšiřováním povrchových uhelných velkolomů devastujících krajinu, hospodářství, zdraví i duše místních lidí. Až dosud se mi to dařilo - koalice a vláda se opakovaně zavázaly, že zachovají platné limity těžby hnědého uhlí a z horního zákona vyškrtnou totalitní vyvlastňovací paragrafy, které ohrožují domovy a vlastnická práva tisíců obyčejných lidí. Svoje další kroky ve sněmovně proto podřídím tomu, aby programové cíle, které jsme společně prosadili do Programového prohlášení vlády, byly naplněny.
Uvažoval jste, že byste navázal spolupráci s jiným politickým subjektem? Nabízela vám spolupráci LIDEM? Josef Dobeš nyní plánuje založit politické Hnutí pro sport. Nehovořil jste o spolupráci s ním?
Zatím jsem o další spolupráci nemluvil s nikým, to bude na programu v příštích dnech a týdnech. Bude to taky hodně záležet na situaci ve sněmovně, která je v současné chvíli hodně nepřehledná.
Jak nyní budete ve sněmovně hlasovat? Může s vaším hlasem vláda počítat u všech svých reforem?
Mnohokrát jsem zdůraznil, že pokud tato vláda bude plnit své programové prohlášení, může počítat s mou podporou. Na tom se nic nemění.
Jak konkrétně budete hlasovat například o daňovém balíčku, církevních restitucích nebo penzijní reformě?
Já už jsem o nich při projednávání hlasoval. Nicméně nyní se jedná o určitých úpravách a tak je potřeba počkat zejména na výsledek těchto jednání. Nicméně je třeba zdůraznit, že podporuji především zamezení zneužívání sociálních dávek, snižování zadluženosti veřejných rozpočtů, boj s klientelismem, průhledné veřejné zakázky, odluku církví od státu či prosazení principů trvale udržitelného rozvoje do legislativy českého státu.
Pokud nevstoupíte do žádné politické strany, čemu se budete po vypršení poslaneckého mandátu věnovat?
Nejsem zvyklý odcházet od rozdělané práce a té je na celostátní úrovni i u nás v Litvínově ještě hodně. Přirozeně mám nejblíže k životnímu prostředí, jehož ochraně a tvorbě se věnuji celý svůj život.