Vláda rozhodne o zařazení dalších 33 látek mezi drogy

Domácí
24. 2. 2011 11:51
Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka (ilustrační foto).
Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka (ilustrační foto).

Vláda premiéra Petra Nečase by měla projednat novelu, která by zařadila celkem 33 nových látek mezi návykové. Návrh předložili poslanci napříč stranami, reagují tím na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se jejich prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku.

Vzhledem k tomu, že za novelou stojí i koaliční poslanci, měla by vládou bez problémů projít. Poté o ní rozhodne Poslanecká sněmovna. Mezi látkami, které by měla novela zakázat, je například karfentanil, tapentadol, butylon, flefedron JWH-018, JWH-073, JWH-081, JWH-250, MDVP, mefedron, methylon, nafyron, salvinorin A, TFbMPP a ketamin. Obchody, kde se nyní dají drogy legálně koupit, zakládají polské společnosti.

Obchodníci v Ostravě či Českém Těšíně nabízejí například sáček s názvem Magic Apple. Prášek má podle expertů účinky podobné pervitinu. Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka. Činností prodejců se už zabývá policie. Podle ostravských kriminalistů ale obchodníci využívají toho, že některé látky nejsou zatím v ČR zakázané.

Drogy se do Evropy dovážejí z Asie, do České republiky jsou distribuovány především z Polska. Poslanci novelu předložili tak, aby mohla být schválena ve zrychleném řízení už v prvním čtení. Poslanci by o ní mohli rozhodnout na schůzi, která začne v polovině března.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Krok za krokem do Santiaga: jihomoravská poutnická sezona začíná v sobotu

Domácí
19. 4. 2026
ilustrační foto

Plzeňský kraj postaví nový most přes Kosový potok na Tachovsku, starý most zboří

Domácí
19. 4. 2026
ilustrační obrázek

Za nekompetenci Bruselu zaplatí zákazníci: Nové obalové nařízení zdraží prakticky vše

Domácí
19. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ