Premiér Mirek Topolánek a opoziční předák Jiří Paroubek došli k prvnímu průsečíku v jednáních. Shodli se na tom, že chtějí předčasné volby, a to v říjnu tohoto roku. Tedy nakonec půl roku poté, co bude Česko volit do europarlamentu.
Jako první o rýsující se shodě největších stran informoval on-line deník Aktuálně.cz.
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ by lidé měli zvolit novou sněmovnu do 20. října. "Dohoda o termínu skutečně je. Je ale potřeba ji potvrdit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Potvrzením se myslí pravděpodobně písemná dohoda o dalším postupu mezi stranami. ODS totiž odmítá informace o dohodě potvrdit. Premiér Mirek Topolánek se dnes odmítl vyjádřit k tomu, že by se s Paroubkem na čemkoliv dohodl. A ani Paroubek nemluví zcela jednoznačně. "Předpokládám, že volby by se měly uskutečnit do 20. října," řekl.
Předsedové největších stran přitom jednali naposled včera večer v Kramářově vile.
ČTĚTE TAKÉ: Schůzka koalice - ČSSD: co domluvili nejsilnější hráči?
Premiér MIrek Topolánek oznámil, že na volbách dohoda skutečně je, ovšem ODS si představuje, že by nynější trojkoaliční vláda mohla dovládnout minimálně do doby schválení krizových opatření nebo maximálně do voleb. Pokud skončí dřív, připouští tzv. letní překlenovací vládu.
"Vládu odborníků jsme už měli, do úterý, kdy jí byla vyslovena nedůvěra. Letní překlenovací vláda má mít odborný administrativní charakter, jen standardní administraci, jiný mandát mít nebude, (bude to) jen překlenovací vláda. Odmítám, že by to měla být vláda větších odborníků než vláda moje," řekl Topolánek.
Podle něj to byl nejjednodušší průsečík v jednání, která budou nadále pokračovat. Strany totiž doposud nevědí, jak nejlépe k novému složení komory dospět. Možnosti jsou dvě: absolvovat tři pokusy o získání důvěry nové vládě, anebo schválit zákon, který umožní rozpuštění sněmovny.
"Zákon máme nachystaný a předložíme ho partnerům při jednání," dodal Zaorálek. Zákon, který má stejný cíl, už také leží v senátu, upozornil na to minulý týden předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Úředníci do tří týdnů
Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes také vyloučil, že by nechal kabinet Mirka Topolánka u moci až do konce českého předsednictví, přestože to dříve sliboval. Jako překážku vidí obsazení křesla ministra vnitra, šéf ODS Mirek Topolánek totiž nechce ani po nátlaku Paroubka vypoklonkovat z vlády Ivana Langera.
"V takovém případě je vláda Mirka Topolánka v horizontu delším než pár týdnů prakticky vyloučena," řekl Paroubek. Tvrdí, že se s ODS víceméně shodli na vládě úředníků, kobzervativci zatím nic takového nechtějí potvrdit.
"Chtěli jsme vládu ponechat podstatnou část předsednictví, ale teď je jasné, že je věci je třeba ukončit do tří týdnů," naznačil Paroubek, že by podle jeho scénáře mohla úřednická či poloúřednická vláda nastoupit velmi rychle. Že by na tom byl domluven s prezidentem Václavem Klausem, který má teď budoucnost české vlády v rukou, vyloučil.
Strany nyní podle Paroubka budou navrhovat Topolánkovi nestranické ministry, které by měl do nové vlády umístit, aby získala důvěru. "Návrhy budou designovanému předsedovi vlády předkládat všichni, budeme konzultovat i s komunisty a Demokratickou stranou zelených," řekl Paroubek. ODS se ke slovům předsedy ČSSD vyjádří až odpolene.
KSČM chce volby dřív
Opoziční KSČM ale dohodě ani dnes nevěří. "Nemyslím si, že se dohodli. To se musí projednat se všemi," řekl pro TÝDEN.CZ předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.
"Vládu národní jednoty upřednostňujeme i teď. Řešení musí být rychlé, v tom souhlasíme s ČSSD," řekl Kováčik. A dodal, že na termínu tak nezáleží. "Na tom se nebudeme lámat, jde především o to, aby už nový rozpočet hlídala nová vláda," míní Kováčik.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek