Sněmovna se v pátek sejde kvůli kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka obviněného z korupce. Mimořádnou schůzi svolal na žádost sociálních demokratů předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD). Socialisté chtějí, aby buď premiér Mirek Topolánek (ODS), nebo ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) informovali poslance o postupu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
Zatím není jasné, zda se schůze uskuteční: kdyby se ji koalice v pátek pokusila zablokovat tím, že neschválí její program, může parlamentnímu projednávání případu Čunek zabránit. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že klub o svolání sněmovny zatím nejednal. Myslí si ale, že taková témata na schůze sněmovny nepatří.
"Jestli bude na tomto jednání (sněmovny) chtít vystoupit paní nejvyšší státní zástupkyně, tak my se tomu bránit nebudeme," řekl novinářům bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokraté nebudou bránit Vesecké ani v tom, aby obhajovala svá rozhodnutí před ústavně-právním výborem sněmovny. Budou ale požadovat, aby byli přítomní i další osoby, například i státní zástupce Radim Obst, kterého minulý týden Vesecká v kauze nahradila Arifem Salichovem, uvedl Tejc.
Sociální demokraté dnes opět zpochybnili postup Vesecké, která podle nich neměla právo do živé kauzy zasahovat. Podle šéfa strany Jiřího Paroubka je zřejmé, že jednala pod politickým tlakem a porušila zákon o státním zastupitelství a trestní řád. Když Vesecká tvrdí, že nerozhodla ona, nýbrž jedna ze složek Nejvyššího státního zastupitelství, pak se za tuto složku podle stínové ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešové pouze schovává.
Dřívější prokuratura se podle Benešové měnila ve státní zastupitelství právě proto, aby nedocházelo k zásahům do živých kauz na nejnižších článcích. Co se nyní děje na Nejvyšším státním zastupitelství je návrat ke generální prokuratuře v ilegální podobě, zdůraznila.
Pokud kauza Čunek dospěje až k vicepremiérově obžalobě, pak sociální demokraté podle Paroubka vyvolají ve sněmovně hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu. Je lhostejné, zda bude či nebude mít naději na úspěch, protože jde o věc morálky, dodal šéf nejsilnější opoziční strany.
Ke svolání mimořádné schůze dolní komory je třeba podpisů nejméně pětiny poslanců, tedy 40. Jen sama ČSSD jich má 72. V úvodu schůze se hlasuje o jejím programu - pokud ho sněmovna neschválí, schůze se nekoná. Koalice se tedy může v pátek pokusit program navržený ČSSD zablokovat. Kdyby se jí to podařilo, nebylo by to poprvé, kdy byla svolána mimořádná schůze, která pak vlastně skončila dřív, než začala.
Foto: Jan Schejbal