Praha chce olympiádu, rozhodli zastupitelé

Domácí
22. 3. 2007 08:02
bez popisku 5574
bez popisku 5574

Praha se bude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2016. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili návrh městské rady a udělali tak další z mnoha kroků k získání her. Do poloviny září musí být odeslána přihláška, Mezinárodní olympijský výbor vybere v příštím roce užší okruh pěti kandidátů a pořadatelské město zvolí v říjnu 2009 na zasedání v Kodani.

Ohlasy českých sportovců zde.

Pro hry zvedlo ruku 50 ze 70 zastupitelů, deset bylo proti, sedm se zdrželo a tři v sále chyběli.

"Závěry studií říkají, že olympijské hry mohou být pro Prahu výhodné," řekl primátor Pavel Bém, když v půlhodinovém vystoupení zastupitelům představoval olympijský projekt.

Zároveň je ujistil, že dnešní rozhodnutí je teprve druhým stupněm z deseti a že Praha může kdykoli během tohoto procesu odstoupit, pokud by se ukázalo, že hry jsou pro ni nevýhodné. "Olympiáda musí být výnosná. Kdyby se kvůli ní Praha zadlužila, tak ji pořádat nebudeme," slíbil primátor.

Obecně se soudí, že česká metropole pořadatelství olympiády v roce 2016 nedostane. O čtyři roky dříve budou hry rovněž v Evropě, v Londýně, česká metropole se o ně navíc uchází poprvé. "Je na 99 procent jisté, že v roce 2016 získá hry jiný kontinent," konstatoval Bém. Současné snahy města jsou chápány jako příprava kandidatury na pořádání olympiády v roce 2020 nebo 2024, kdy by Praha mohla mít větší šanci.

Olympiádu podpořila ODS. To naprosto stačilo 

Olympijský návrh podpořilo všech 40 přítomných zastupitelů ODS. Ke schválení jakéhokoli usnesení je potřeba v sedmdesátičlenném sboru 36 hlasů.

Výhradně proti tomu, aby se Praha ucházela o pořádání her, byli pouze zastupitelé za SNK Evropské demokraty. Všichni čtyři návrh usnesení nepodpořili. Většinový nesouhlas vyjádřila také Strana zelených, jejíž čtyři zástupci zvedli ruku proti a jeden se zdržel.

Spolu s občanskými demokraty hlasovali většinově pro hry zastupitelé ČSSD. Olympiádu podpořilo devět z nich, tři se zdrželi. Olympijská myšlenka získala podporu i jednoho zástupce KSČM. Další dva komunisti byli proti, tři se zdrželi.

Občanští demokraté přesvědčivě zvítězili v podzimních volbách do městského zastupitelstva. Získali nadpoloviční většinu mandátů a mohou si prosadit, co chtějí.

Olympiáda bude stát 136 miliard 

Pražský magistrát založí podle rozhodnutí zastupitelstva společně s Českým olympijským výborem obecně prospěšnou společnost Praha olympijská, která bude kandidaturu organizačně zajišťovat. Město do ní vloží 15 milionů korun. Společnost povede sportovní podnikatel Tomáš Petera.

Magistrát již dříve nechal zpracovat územní studii, podle níž je výstavba olympijských sportovišť i zázemí reálná. Bém zdůraznil, že všechny objekty musejí mít své využití i po hrách.

Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však Česká republika podle zastánců her potřebuje i bez nich. Jen sama kandidatura bez ohledu na výsledek přijde podle studie na půl miliardy korun.

Podle stejného zdroje by bylo nutné investovat 24 miliard ještě před volbou pořadatele, ale Bém v tom nevidí problém. "Když neuspějeme, tak nebudeme stavět olympijský ceremoniální stadion. Ale budeme mít dokončený dopravní skelet, čističku odpadních vod, dostavěný bude i bazén Šutka, jen to nebude bazén olympijský," reagoval v dnešní diskusi na obavy některých zastupitelů z řad komunistů, zelených a evropských demokratů.

Ani sysla, o jehož přežití v Letňanech se v případě olympijské výstavby obávají ekologové, prý hry nepoškodí. Bém ho dokonce navrhuje jako maskota olympiády.

Pokud by Praha uspěla, nebyla by olympiáda jen záležitostí hlavního města. Projekt počítá, že by se některé soutěže odehrály v jiných krajích, například jachting na Lipně, dráhová cyklistika v Brně, kanoistika a veslování v Račicích, mimo Prahu by se hrály i některé zápasy fotbalového turnaje. Kraje by se na rozpočtu měly podílet zhruba třemi procenty, podíl státního rozpočtu je odhadován na 28 procent.

Okruh konkurentů Prahy zatím není uzavřen. Zájem pořádat hry již projevily Berlín, Baku, Madrid, Pusan, Dillí, Rio de Janeiro, Tokio, Los Angeles nebo Chicago. Uzávěrka přihlášek je 15. září.

Průzkum DEMA: Většina lidí je pro olympiádu v Praze

Pro pořádání olympijských her v Praze je podle průzkumu agentury DEMA šedesát procent obyvatel České republiky. Kategoricky proti je jen 15 procent dotázaných. Za největší přínos respondenti považují zviditelnění Prahy a České republiky, za největší problém označují finanční náročnost akce.

Výraznou podporu hrám vyjádřilo 26 procent, dalších 34 procent na otázku pořadatelství odpovědělo "spíše ano". Větší podporu přitom hry mají u mladších ročníků, ve věkové kategorii od 18 do 24 let je to 78 procent, zatímco ve skupině nad 65 let jen 36 procent.
Mezi klady je vedle zviditelnění nejčastěji uváděn růst prestiže a rozvoj turistického ruchu, mezi zápory pak dominují obavy o návratnost investic a enormní nároky na bezpečnost.

Z průzkumu vyplývá, že třicet procent obyvatel starších 18 let stále ještě neví o tom, že Praha chce pořádat olympijské hry.

Foto: Jan Zatorsky, koláž Týden 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ