"Pravda a láska musejí zvítězit," uzavřel Havel obřad

Domácí
23. 12. 2011 06:30
Vdova Dagmar při pohřbu exprezidenta Havla.
Vdova Dagmar při pohřbu exprezidenta Havla.

Prezident Václav Havel v pátek zhruba dvě hodiny po poledni naposledy opustil Pražský hrad. Po státním pohřbu v katedrále svatého Víta rakev s ostatky za zvuku chrámových zvonů zamířila Zlatou branou do strašnického krematoria na soukromý pohřeb pro rodinu a blízké. Lidé na hradních nádvořích i Hradčanském náměstí ji vyprovázeli potleskem. Havel zemřel v neděli ve věku 75 let.

Zádušní mši v katedrále, na kterou dorazily desítky státníků a stovky dalších hostů, zahájila minuta ticha. Po celé zemi se nesl hlas kostelních zvonů, na mnoha místech zněly sirény.

Vynesení rakve s prezidentovými ostatky z katedrály předcházela státní hymna, do jejíchž tónů vojáci vystřelili 21 čestných salv z děl umístěných na Petříně. Havlova manželka Dagmar slova hymny zpívala.

V zadní části chrámu měli sedět Havlovi spolupracovníci, přátelé a lidé s disentu. Zhruba 100 židlí zůstalo ale nakonec prázdných. Zpravodajský web televizní stanice CNN upozornil na to, že například někdejší disident Petr Uhl se obřadu v katedrále nezúčastnil.

Obřadem vyvrcholil třídenní státní smutek. Přicestovalo na něj téměř pět desítek zahraničních delegací, mimo jiné 15 prezidentů. Obřadu byli přítomni například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý prezident a její manžel Bill Clinton, britský premiér David Cameron nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Vedle kázání pražského arcibiskupa Dominika Duky přítomní vyslechli i poselství papeže Benedikta XVI., které přednesl jeho vyslanec Giovanni Coppa, a projevy prezidenta Václava Klause, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové.

Prezident Václav Klaus a Dagmar Havlová naslouchají mši v Chrámu svatého Víta. (Foto: Lucie Pařízková)

Podle prezidenta Klause sice se zesnulým Havlem mnohé odchází, neodchází s ním však myšlenka, že za svobodu stojí za to přinášet oběti. Schwarzenberg slíbil, že on i jiní budou dál usilovat o pravdu a lásku, o něž se zesnulý Havel snažil. Podle Albrightové byl málokdo víc Čechem než zesnulý prezident, který patřil k nejrespektovanějším mužům planety.

"Jsme dnes v Praze. Celá Evropa se setkala ve vzpomínkách na Václava Havla. Jaké je poselství tohoto muže? Mít své zásady, bít se za ně, obhajovat dialog a respekt; dívat se do minulosti a poučit se z ní pro budoucnost," prohlásil podle agentury AFP francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Smutečního obřadu se zúčastnil také francouzský herec Alain Delon. "Václav Havel byl skvělým člověkem, kterého jsem znal ještě s jeho první paní. Jeho duše objímala svět, domnívám se, že díky své odvaze bojovat přinesl svobodu mnoha zemím a mnoha lidem," citovala ho AFP.

Vdova Havlová nazpívala zesnulému písničku

Páteční smuteční den vyvrcholil ve velké obřadní síni strašnického krematoria, kde se s prezidentem loučila vdova Dagmar a další blízcí. Obřadu přihlíželo i více než 100 lidí, kterým bylo umožněno vstoupit do předsálí. Na úvod obřadu zazněl jeden ze symbolů sametové revoluce - píseň Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. Mezi smutečními hosty byli například herečky Táňa Fischerová, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, Jiří Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák Jiří Macháček. Fischerová na začátku ceremoniálu přednesla proslov, další měl herec Jiří Bartoška, který řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. Další známý divadelník Oldřich Kaiser Havlovi slíbil, že jeho přátelé budou dál pokračovat v "show".

O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu zazněla píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová.

Na úplný konec obřadu se hrála československá hymna. Lidé se spontánně dali do zpěvu, někteří na jejím konci tleskali. Poté se zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony." Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.

Orloj se zastavil

Kvůli uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla se v pátek v poledne na pět minut zastavil staroměstský orloj. Apoštolové se po dobu vyzvánění zvonů zastavili v otevřených okénkách, vidět byl svatý Petr a svatý Jakub.

Havel bude pohřben do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově, kde bude uložena urna s popelem. 

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ