Prezident nastupuje do nemocnice <span>na operaci kyčle</span>

Domácí
2. 6. 2008 10:50
Prezident Václav Klaus je nadšený sportovec.
Prezident Václav Klaus je nadšený sportovec.

Václav Klaus holduje tenisu.Kvůli výměně kyčelního kloubu se prezident Václav Klaus už dnes vydává do nemocnice Na Bulovce. Operovat ho bude zdejší přednosta Pavel Dungl, který je v oboru nejlepší v Česku.

"V tomto týdnu nastupuji do nemocnice, dnes jdu na předoperační vyšetření," oznámil prezident Václav Klaus. Podle informací serveru TÝDEN.CZ bude Pavel Dungl operovat prezidenta již v úterý.

Václav Klaus přizpůsobil operaci svůj program. Jmenoval již rektora Královéhradecké univerzity Josefa Hynka. I při svém pobytu v nemocnici chce na dálku komunikovat se svým týmem. "Byl bych rád, pokud bych byl mimo standardní fungování co nejkratší dobu," řekl prezident.

Prezident Klaus měl problémy s kyčlí už v minulosti, potíže mu dělalo především vstávání ze židle. Na operaci měl jít už před několika měsíci, ale kvůli prezidentské volbě zákrok odložil.

Posunutý termín operace je pro prezidenta naopak výhodný. Klaus totiž kvůli rekonvalescenci odmítl účast na olympijských hrách v Pekingu, které začínají 8. srpna.

ČTĚTE TAKÉ: Politici hrají s olympiádou Černého Petra

Nejlepší operatéři

Nový kyčelní kloub za desítky tisíc korun Klausovi voperují Pavel Dungl, přednosta ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce, a Antonín Sosna, který vede ortopedii v Motole. Oba patří ke špičkám v oboru. O tom, že Pavel Dungl chová k prezidentovi sympatie, svědčí i fakt, že chirurg podepsal petici za Klausovo znovuzvolení prezidentem.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus půjde na operaci kyčle asi začátkem června

Pokud vše půjde hladce, stráví Klaus v nemocnici sedm až deset dní a nejméně šest následujících týdnů se bude muset věnovat rehabilitaci. Na rozdíl od "běžných smrtelníků" prezident nebude muset za přibližně týdenní pobyt v nemocnici platit šedesátikorunový poplatek, od poplatků u lékaře je totiž osvobozen.

Lidí, kteří potřebují výměnu kloubu, jsou v Česku ročně tisíce. Čekací doba na tuto operaci se pohybuje od dvou měsíců u akutních případů do dvou let. Záleží na tom, kam pacient přijde a na kolik zákroků má nemocnice peníze. Výměna kyčelního kloubu za umělý se používá po úrazech, zánětech nebo při degenerativním onemocnění, jako je artróza.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ