Příběh českého kamioňáka: proti své vůli pašerákem migrantů

Domácí
8. 10. 2018 09:21
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Únava, stres, vyčerpání. Po mnohahodinové jízdě kamionem uprostřed noci konečně zastavíte na povinnou přestávku. O tři měsíce později vás v cizí zemi odsoudí k osmnácti měsícům vězení za převoz uprchlíků a týrání lidí mrazem. Během spánku vám totiž do vozu naskákala skupina migrantů. Co na tom, že jste o ničem nevěděli. Francouzské úřady se neptají a řidiče berou téměř jako součást mafie. Případů je spousta.

Jde o těžko uvěřitelný příběh, který by se daleko lépe hodil na filmové plátno než do reálného života. Francouzští policisté našli začátkem letošního července v kamionu českého řidiče Jiřího Sagana patnáct migrantů. Původem Iráčané vlezli do chladicího boxu ve vozu kolem půl druhé v noci, kdy osmapadesátiletý řidič spal během povinné přestávky na parkovišti zhruba sedmdesát kilometrů od nechvalně proslulého Calais. Jak později během vyšetřování uvedli i sami migranti, do vozu vlezli sami, bez Saganova vědomí. To ovšem českému řidiči nebylo nic platné. Ve Francii ho koncem září odsoudili k osmnácti měsícům vězení. Mimo jiné za týrání mrazem, protože jeho vůz byl chladicí.

"Táta už je tam přes tři měsíce a nemá právo se nijak zkontaktovat s rodinou. Poslední zpráva od něho byla, když mluvil s mamkou, zrovna během kontroly. Říkal, že policisté u něho v autě našli uprchlíky a že na něho křičí, že pašuje lidi. To je vše, od té doby nic," přibližuje pro TÝDEN Saganova dospělá dcera Kristýna, která stejně jako její rodiče žije ve španělském Alicante. "Posílala jsem už žádost, abychom s ním mohli alespoň promluvit. Nepřijde mi normální, že vůbec nic nevíme, vždyť to je porušování lidských práv. Od sociální pracovnice máme alespoň informaci, že je zdravý," dodává.

Titulní strana časopisu TÝDEN 42/2018.Policie se neptá

Na případ upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který se problémy řidičů s migranty v Calais zabývá již delší dobu. Je přesvědčen o Saganově nevině. "Tím, že o Iráčanech ve svém voze nic nevěděl, jsem si naprosto jist. Tady není pochyb. Nikoho na francouzské straně ovšem nezajímalo, že byl poškozen zámek od návěsu nebo že sami migranti potvrdili, že mu do kamionu vlezli bez jeho vědomí. Pan Sagan dělal všechny předepsané kontroly, policie navíc na jeho účtech nenašla žádné podivné transakce, nic zvláštního se neobjevilo ani ve výpisech hovorů. Přesto byl odsouzen, jako kdyby spolupracoval s albánskou mafií," vypočítává Zdechovský a dodává, že pravdivost příběhu podtrhují i zkušenosti dalších desítek řidičů, s nimiž v poslední době mluvil. Zároveň poukazuje i na tíživou situaci rodiny: "Partnerka pana Sagana má rakovinu, on každý měsíc platí léčbu a rodina je na něm existenčně závislá. Teď ji cizí vinou ohrožuje."

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYŠEL V PONDĚLÍ 8. ŘÍJNA.

Autor: Filip Nachtmann, Josef KolinaFoto: , ČTK/ZUMA/Velar Grant

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ